Bilstereo, DVD, GPS mm...Tips och trix…ej modellspecifik

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av Jeppe940
#789565
Det är (väl?) alltid högnivån som delas i ett delningsfilter. Dvs. har du bara stereo och ingen extern förstärkare så skall en högtalarkabel (+ och -) gå in i ett delningsfilter. Ut från delningsfiltret dras sedan en högtalarkabel (+ och -) till mellanregistret ("högtalaren") och en till högtalarkabel (+ och -) till diskantern (tweetern).
Har du slutsteg (förstärkare) så kopplas signalkabel (lågnivå) mellan stereo och förstärkare. Ut från förstärkaren kommer högtalarkabel (högnivå) som då går in i delningsfiltret precis som ovan skrivet.
av IngoJ
#789637
I detta fall är det högnivå som delas i ett så kallat passivt filter. I bättre konstruktioner (och PA - anläggningar) används aktiva filter som delar upp signalen och skickar den till olika förstärkare för de olika elementen. Det finns betydligt fler möjligheter med ett aktivt filter.
En ganska vanlig 245:as liv

Jag har sedan i slutet av sommaren hållit p&[…]

Jag kom precis 6.2mil. Blandad körning, 4 per[…]

Uppdatering av infotainment 2025

Varför i helvete har tempen på bå[…]

Du har soppa och pumparna går. Men har du br[…]