Volvo S/V40 relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av stereomats
#781935
Har läst igenom de flesta inlägg om farthållarproblem. Men hittar ej nåt om styrenheten.
Blir inte klokare av o läsa Haynes bok heller.. Var sitter styrenheten? hittar den ej där Haynes beskriver den, Kan det vara så att min är borta? Under radion på golvet ligger en blank låda, förmodar att det är databoxen,kan den ha legat ovanpå den? hittade en vit kontakt som det inte satt nåt i.
Lampan på instrumenträdan lyser grön när jag slår till knappen på blinkersspaken.
av stereomats
#782250
Var kanske lite otydlig. Min farthållare fungerar ej. Har bytt spak och vacumpump, tänkte kolla styrenheten också, men hittar den inte. Är det någon som kan säga var den skall vara eller sätta in en bild på den?
av harrig
#782833
Har du kollat brytarna bakom kopplingen o bromspedalen. De kan hamna "snett" så de missar pedalen som det gjorde på en av mina projekt. Tyvär kan jag inte hjälpa dig med styrenheten :(
av stereomats
#783301
Har löst problemet. Jag tog en tur in till skroten "Returbilen" Där hittade jag en bil som panelen var borta på. Skruvade loss styrenheten som satt dumt till, fick lossa skruvar bakom stereon. Bytte min när jag kom hem o då funkade min farthållare! 100kr för boxen, det var det värt. Kontakterna vid pedalerna kollade jag men inget fel på dom.
Hoppas jag hjälpt någon annan nu.
Användarvisningsbild
av enklast
#784701
stereomats skrev:Har löst problemet.....

Hoppas jag hjälpt någon annan nu.
Tänk om fler vore som dig...

Tack för att du skriver hur problemet blev avhjälpt!
Verkligen guld värt! :-)-) :-)-) :-)-)


(Du har dock inte hjälpt mig(ÄN) :P ty min farthållare fungerar än så länge :-DD )
av alan
#1008935
Är det något man skall tänka på om armne till farthållaren måste bytas, mina knappar längst t verkar ha slutat fungera.

Har haft volvon sen 2014 , hade gått 10000mi[…]

Volvo 760 elhissar

Hej, har en Volvo 760 1988 som elhissarna bak inte[…]

Den källa jag hittade påstod att &aum[…]

Bromsvätskan kommer inte fram

Hej, jag försöker lufta bromsarna p&ari[…]