Här kan ni medlemmar presentera era bilar med bilder, information etc. Skriv gärna era projekt ni håller på med också! Max en tråd per bil!

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av Kompe
#782207
Jag är faktiskt besviken på anderssons högtalare, bytte i 745'an förra veckan fram men hann ej med bak, bak sitter sletna org högtalare. Låter inte bra, kan ju tala om att jag har fabriksmonterad "fader" tror jag att det heter och som det spelar nu så lägger den all bas bak och all diskant fram. >.< vet inte om det är tänkt så, ska testa montera nya bak också för att se så det inte är fadern som spelar mig ett spratt :roll:
Återkommer ;-//
Användarvisningsbild
av päpplet
#782217
Koppla ur fadern så blir det iaf bättre ljud
Användarvisningsbild
av Kompe
#782248
Ska testa :)
av olofp
#782285
päpplet: Ja det blev bättre med fyra högtalare faktiskt!

Kompe: Jag hade inga större förväntningar på Anderssonhögtalarna men jag tycker de spelar på rätt bra faktiskt. Jag har aldrig lyssnat på en seriös bilstereo med dyrare grejer så jag har inte så mycket att jämföra med.
av olofp
#782415
Nu har jag fixat garageplats i stan med ström till motorvärmaren. Blir bra till i vinter :)
Trångt att meka här inne bara men byta bromsbelägg och sånt går att göra i alla fall.

Bild
av olofp
#782874
Det börjar snart bli dags för service av bilen inför vintern. Jag ska byta olja, oljefilter och tändstift. Tändstiften och filtret köper jag nog hos Volvo.
Oljan tänkte jag köpa från Swedol tror jag. Kan denna halvsyntet vara lämplig? http://handla.swedol.se/shop/showItem.a ... =441112004
Kostar 196 kronor för fyra liter.

Annars finns det 5w-40 helsyntet för 275kr, vilket också är billigt...

Djungel det här med val av motorolja :shock:
av Eirike93
#784379
Vet inte vad experterna säger, men om du ska ha bilen ståendes hela vintern (vilket jag skulle gjort, en oanvänd siffra på dessa bilar är ju inte jättevanligt längre) så kanske du ska byta oljan först nästa säsong?

Fin och välhållen bil! :)
av olofp
#784436
Hej!

Jag har inte bestämt mig riktigt om jag ska försöka ställa den eller inte. Bilen har faktiskt gått i princip varje vinter (fast väldigt sparsamt de flesta åren). Det är ju såklart tråkigt att slita på bilen men det blir svårt för mig att ha två bilar eftersom jag bor i stan.

Oljan och filtret blev bytte jag idag, jag köpte halvsyntet från Swedol och filter från Volvo. Imorn blir det nya tändstift, jag vet inte alls när de blev bytta sist.
Användarvisningsbild
av Guligan
#784494
Riktigt fin bil! Bra att du håller den original, och inte faller för frestelsen att sätta i fethögtalare etc.
av olofp
#784797
Kul att du kollade in! Ja original är oftast finast tycker jag, speciellt på lite äldre bilar.


Jag har en fråga om bilen förresten. När man stänger av bilen lyser laddlampan i någon sekund längre än de andra lamporna som slocknar direkt. Ska det vara så?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 16
Diameter bränsleslang S70

Hej! S70 98’a, 2.5SE. När jag bytte br&[…]

740 som krånglar

Det är ju årsmodell 1990 men lampan t&a[…]

V90 -18 T4 Tickande ljud 1500 rpm

Nej, jag kan inte höra något speciellt […]

Sitter inte bränsletrycksregulatorn på […]