Andreasace skrev:Droopy skrev:S.t.r.a.n.D skrev:Håller med, ser många som försöker sälja dom dyrare i sverige och tjäna pengar på det. Och köper du på ebay/aliexpress så är det ju nytt. Samma med andra saker, när jag köpte min Yatour så betalade jag halva priset på ebay jämfört med hos ett svenskt företag, förmodligen samma låda.
Det är ju inget nytt att man försöker tjäna pengar på att köpa/sälja saker, gjorde själv det då MP3 spelaren och jens Of Sweden var en het potatis. Man tar ju inte in saker för att vara bussig, man gör det ju oftast för att tjäna pengar. Fins fortfarande många som inte vill handla utomlands och garantier är ju skit samma när du handlar från asien, orka skicka tillbaka dit, inte lönt ens.
Blir dyrare om man måste returnera.
Antingen pga skada eller ångra köpet.
Skicka tillbaka kostar 195kr, och då är det inte spårbart utan bara 195kr i frimärken som klistras på ( jobbigt om det inte kommer fram).
Ska man skicka spårbart så är det nästan 300kr.
Plus att om det är garanti på den så får man betala frakten för den nya varan också ca 40$ med DHL med risk för tull.
Säljer själv enheter, men av högre kvalité på kretsar och hölje av metall så det är ingen jätte vinst samt att man får svensk support :)
Vet att det finns många som köper från asien och säljer och det är ju kul för er att det går bra och ni tjänar lite pengar på det. Ta inte detta på fel sätt nu men egentligen förstår jag inte dom som köper av er, dom får ju samma vara som dom skulle kunna beställa själva och till ett billigare pris. Och svårt är det inte. Nu antar jag att ni inte har företag då ni inte skrivit det så garantier finns ju ändå inte eller har ni det?
Handlar det om saker som var man inte kan få tag på så är det en helt annan sak, men nu snackar jag om sånt som finns på ebay.
Antog att det är en privatperson som säljer denna (beg eller ny vet jag ej) som tråden handlar om så att kunna skicka tillbaka antog jag inte vara aktuellt. Är det så att säljaren finns i sverige och lämnar garanti så kan jag helt klart gå med på några hundra kr extra men inte nästan dubbla priset.
Att handla på ebay och betala via paypal anser inte jag vara svårare eller mer riskabelt än att handla från nån svensk sida. Enda nackdelen är leveranstiden men är priset så pass bra så kan man vänta. Sen köper jag inte dyrare saker än att jag kan kasta dom i soporna ifall de går sönder. För som ni säger så är det både dyrt att skicka tillbaka och man vet aldrig om de kommer fram eller om man får tillbaka en ny.