Volvo S60N (11-17) V60, XC60 (09-17) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Hertsh
#778678
Några citat:
"Konceptbilen var helt klart fränare än produktionsmodellen. 508 hästkrafter i stället för 350, manuell växellåda i stället för automat och jag var lyrisk efter provkörningen."

"Volvo S60 Polestar ska jämföras med Audi S4 och kanske BMW 335 xDrive i stället för värstingversioner som Audi RS4, BMW M3 och Mercedes C63 AMG."


"Det är lite som avslöjar S60 Polestar till det yttre mer än det blå emblemet i grillen, fälgarna och de två grova avgasrören. ... bästa skillnaden är sätena som är Polestars egna sportsäten. De är väldigt bekväma, ger bra stöd och har en oväntad fördel jämfört med originalsätena"

"Det dova mullret ur avgas­rören är mysigt och motorn är så stark att det knappt behövs mer än tomgång för att rulla genom Smögen och in mot fastlandet."

"Den sexväxlade automatlådan växlar mjukt och fint men med växelspaken i sportläget har lådan programmerats om och växlar snabbt och sportigt."

"Småvägarna inåt landet är krokiga, kuperade och av minst sagt skiftande kvalitet. Och S60 Polestar går som tåget. Gropar, gupp, grus mitt i kurvan. Det blir aldrig nervöst. Fyrhjulsdriften från Haldex har programmerats om och ger mer driv bak för att ge en mer ­bakhjulsdriven känsla."

"I S60 Polestar är den understyrda känslan i princip borttrollad och bilen håller spåret fint."

"Styrningen är härligt exakt och känslan är bättre än i till exempel Audi S4. ...S60 Polestar trots allt väger nästan 1,8 ton eller om det är de inbyggda trygga Volvo-generna vet jag inte. ... Men jag kan säga att Volvon är klart körgladare än Audin på krokvägarna."

"Stora potthål, skarvar, ja det mesta sväljer fjädringen med en komfort som många helt vanliga familje­bilar saknar."

"Det konstiga är att Volvo S60 Polestar bara ska säljas i Australien, åtminstone till en början. ­Anledningen är att Polestar ska tävla i Australiens national­motorsport V8 Supercars under 2014 med en S60 med V8 på 650 hästkrafter och bakhjulsdrift."
Användarvisningsbild
av Snowie
#778994
Får verkligen hoppas att de fortsätter med detta underbara sammarbetet!
Vill se denna testad hos topgear de gillade ju C30 Polestar.. sådant program är något som kan få upp försäljningen.
av xerys2013
#779022
Snowie skrev:Får verkligen hoppas att de fortsätter med detta underbara sammarbetet!
Vill se denna testad hos topgear de gillade ju C30 Polestar.. sådant program är något som kan få upp försäljningen.
Instämmer!

Vill minnas att Topgear höjde den till skyarna trots "Bäverskinnet" på inredningen :)

Ingen som har koll på va den kommer kostar i handeln "down under"?
Användarvisningsbild
av W.A.P.E.
#779053
Blanda inte ihop produktionsbilar med konceptbilar nu. Top Gear skulle bara klanka ner, som alla andra, på automatlådan.
$109,950 AUD ($105,670 / €79,240) 17 Juni
Användarvisningsbild
av SWEiNSANE
#779063
Volvo har även skrivit om Aftonbladets test, http://www.pavag.volvocars.se/korgladje ... as-i-test/
Användarvisningsbild
av grillchips
#779200
Ja, om Top Gear skulle testa den så vill man ju helt klart se konceptbilen som Polestar gjorde med 508hk.
Ha-begäret steg lite grann efter det här klippet:


Hade hellre haft ljudet från RS4an iofs, vid 06.40nånting in i klippet. Vackert är det!
av xerys2013
#779281
grillchips skrev: Hade hellre haft ljudet från RS4an iofs, vid 06.40nånting in i klippet. Vackert är det!
Det ljudet, samt från RS6:an måste vara motorvärldens vackraste ljud. Porsches är för "Skrikigt" samma med lambo o andra superbilar.
Just detta dova, mullriga och rappa. LOVELY!!

Såg ett avsnitt på Tog Gear härom veckan där Jermey rattade just nya RS6 och han menade på att vid varje växling går det ner en droppe soppa i piporna som gör att du får till den lilla PUFFEN.
Har som regel att aldrig vända mig om när jag ser en riktigt sjysst bil (Beroende på vem som kör då) men just dessa motorer kan jag fan inte låta bli att vrida huvet 180 gr till...
av perhall
#779295
RS6 är schysst men jättedyr. S6 kostar 700 000 - faktiskt ett bra pris med Audimått... då får man 0-100 4,4 sek, V8, motorvrål, cylinderavstängning, AWD, och en massa annat. En 300 hk 3,0TFSI el 313 hk 3,0TDI är inte mycket billigare med sportpaket, 19", xenon etc. och inte i närheten är gällande ljud och känsla./PH

Om någon funderar på byta ut innerbely[…]

Stötdämpare bak

Har du någon länk till en sådan? […]

V60 T4 2012 Bränslelukt

Har en V60 T4 2012. Luktar bensin när motorn […]

Tack så mycket för svaren. Jag köp[…]