Bilstereo, DVD, GPS mm...Tips och trix…ej modellspecifik

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av jojjeblom
#770890
Bild

Hej, sonen kom hem med detta slutsteg och försökte koppla in det, efter flera försök utan framgång tillkallades pappsen :)
Jag började kolla upp själva steget och det har ju DIN-kontakt som ingång för lågnivån, alltså inga ''moderna'' RCA ingångar :shock:

Funderade lite när bilstereo använde DIN-kontakter och det var ju på 80-talet, hade själv en ''värsting'' Philipsanläggning med separata slutsteg som var ihopkopplade med DIN-kontakter (lågnivå) ström var separat.
Har även ett svagt svagt minne av en bilmässa 1985/86 på Älvsjömässan och där i något hörn demades bilstereogrejor och jag tror att just detta stereofabrikat AUDIOMOBILE hade en ''värsting'' till demobil där.

Har googlat på detta steg men misslyckats, är det någon ''äldre'' herre/dam här inne som kan utöka våran info om detta, eller ska vi låta steget flytta in på museum :)

Investeringen blir förstås större,[…]

Kursändring ?

Hej, har en v90 -25. Med farthållare på[…]

Fjäderbenslagring 1000 mil

Dotter köpte xc40 -22 i nov.-24 då 3000[…]

Parkeringsensor problem

Vänster/mitten är nr 2 om jag inte minns[…]