Volvo V40 relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#761239
Hej!

Detta är mitt första inlägg på denna sidan och definitivt inte mitt sista. Jag ska åka till Italien under kommande vecka och har därför bokat en Volvo V40 Automat hos Hertz som jag ska hämta ut på fredag. Det jag undrar är om någon vet vad för slags motor de har? Har ringt till stationen och frågat men inget verkar veta vad det är för motor i bilen. Vi vill gärna ha diesel, men ingen verkar veta om det är diesel eller bensin? Det ända jag fick fram var att det var en 1.6a, men har Hertz redan fått D2 med automat eller finns det en annan 1.6a med automat?

Tack på förhand! :)
#761302
Hertz har väl mest diesel så troligtvis är det nog en D2:a med automat. T3 automat finns bara till 60-serien, om Hertz inte har en T4:a med automat, men det tvivlar jag på. :)
#761318
simonhalmstad skrev:Hertz har väl mest diesel så troligtvis är det nog en D2:a med automat. T3 automat finns bara till 60-serien, om Hertz inte har en T4:a med automat, men det tvivlar jag på. :)
Först bokade vi en V60 Automat men fick sen reda på att de bara hade T4 Bensin :lol:, det blev för stort. Jag hoppas på D2:an eller kanske D3:an :)
#761323
Blir säker D2:an då för det är enda dieseln med 1,6l, D3 är 2,0 :)
#761509
Okej va bra, bättre drag i den och ett härligare motorljud :-)-)

Passar nog,skiljer bara lite på et (5mm)

Hej. Har sett några xc60 MY2020/MY2021 som h[…]

Ljud från koppling

Problemet är löst, körde runt helt […]

EX30, påstår dom.

Tycker den är genuint vrålsnygg. Kan va[…]