Volvo S60, S80, V70N (00-08), XC70 (00-08), XC90 (03-14) relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Martinhellström
#759910
Finns ingen bil i världen som har handbromsbackar inbyggda i en bromsskiva med automatisk justering.
Automatisk justering har du bara om du har handbromsen i vanliga oket bak, eller om du har en så modern bil så du har bromstrummor bak, då har du automatisk justering av handbroms, annars får du justera själv, antingen i trumman bak, med en skruvmejsel och snurra på tandhjulet, eller helt enkelt spänna wiren, oftast framme vid spaken.
av Kena
#759918
I den ideala världen som man ska försöka komma till så ska backarnas rörelse vara mellan bromsskivan och stoppklackarna. Då krävs att man justerar lika på båda sidor med justerskruvarna mellan backarna. Den rörelsen ska man sedan försöka åstadkomma med vajrarna. Alltså, om vajrarna rör sej som de ska, så spänner man upp vajrarna när man monterat backarna (och de glider lätt) så de nästan lämnar stoppklackarna med spaken längst ned. Sedan när man drar i spaken så ska backarna närma sej skivan och ha full bromsverkan när du är typ halvvägs med spaken.
Låser det då bara på ena hjulet, ja då finns det bara två saker i justeringsväg som kan bli fel. Det ena är att det hjul som inte bromsar är justerad för långt ifrån på justerskruven mellan backarna, eller så går vajern trögt/sitter fast.
Användarvisningsbild
av dieselmagnus
#759952
Det går väl inte att jusetra bak i trumman på dessa Volvos? Har då ej kunnat göra detta. Enda justering som jag veterligen känner till är vid handbromsspaken.
av cary
#760027
Köpte backar på skruvat.se och blev glatt förvånad när det var medskickat distansbit med tandhjulsjustering. Har tidigare haft problem med Biltemas backar, men nu går det att justera genom ett av hjulbultshålen!
av aldrigstanna
#760276
Har samma problem, har førsøkt med wiren från kupen.. Funderar på antingen byta vænster wire eller sætta dit justerskruv. Vad tror ni? S60 2008.
av Mackansglt
#760373
Har idag bytt handbromsbackar ibak. Själva bytet gick väl någorlundra smärtfritt men det är värre med justeringen. Hö bak ligger på lite mer än vä. Det går att rulla runt för hand men betydligt trögare än vänster. Är ju för himla dumt att det inte går att justera hjulen för sig. Dom gamla backarna såg inte heller direkt dåliga ut, har sett mycket värre i mina dagar. Så vad gör man, finns det justeringar att köpa och var
i så fall.
Det som tog längst tid det var att få loss fjädrarna som håller backarna på plats :x
Volvo appen

Hade problem med klimatstart via app för n&ar[…]

Stefans 968

Ansökte om ny skylt. IMG_1262.jpeg

Du er inne på noe der. Jeg trodde ikke jeg s[…]

Ingen bromsverkan höger fram

En V70 2.4 170hk 2003. Bilprovningen visar perfekt[…]