Volvo 700, 900, S/V90 (95-98) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...t.e.x B230A, K, E, F och så vidare....

Moderator: Moderatorer

av luma
#7510
Jag har en volvo 745:a från 87 med motorproblem. Motormodellen är sådan utan förgasare. Det är två problem:

1) När man startar bilen är allt fint och trevligt. Tomgång på ca 1500 varv. Efter ett tag, speciellt om man gasar lite eller kör runt lite, så går tomgången ner, vilket säkert är normalt. Det jobbiga är bara att tomgången går ner så lågt att varvmätaren står och hoppar nära nollan och motorn låter som om den ska stanna hela tiden. Typ går långsammare och långsammare för att sen puttra till lite och så hoppar varvmätaren upp lite. och så håller det på. Har inte varit med om att motorn stannat, men å andra sidan bör den ju inte nästan-stanna hela tiden.

2) Om bilen står still och man trycker ner gaspedalen lågsamt varvar motorn upp fint. Men om man trycker ner gasen fort så tystnar motorn i ca 1 sekund, varvmätaren går ner lite, och sen varvar motorn upp. Detta problem kan också yttra sig i traffiken när man kör runt, om man exempelvis skall börja accelerera och trampar ner gasen för fort så tystnar motorn kort och man förlorar all kraft. Då får man släppa gasen och gasa upp försiktigt istället, vilket kan vara lite jobbigt.

Vad kan vara fel? Kan problemen vara relaterade?
av luma
#7578
Efter att verkstaden hade bytt trasigt grenrör, ett annat trasigt rör i motorn, tändstift, olja och oljefilter fungerar motorn bra nu.
av 740wennberg
#7671
luma skrev:Efter att verkstaden hade bytt trasigt grenrör, ett annat trasigt rör i motorn, tändstift, olja och oljefilter fungerar motorn bra nu.
Tjenare, jag har samma problem, fast när bilen är kall så funkar motorn bra, när det är varm oxo, men när den håller på att bli varm så går den lite konstigt, alltså ryckigt, vid gaspådrag. Jag har dock en -87 B230K motor MED förgasare. Kan du kolla upp vad för rör dom bytte i motorn?

för jag har kollat allt annat, nya tändstift, nya motorolja, filter både luft och olje har jag. Jag fick ett tips om att kolla en magnetventil under gasaren på min, men jag hittar den ej, har jag verkligen en sådan?

/Danne
av luma
#7708
Såg nyss att jag också hade en B230K motor, med förgasare :( Trodde jag inte hade en förgasare. jaja där ser man.

Jag skall kolla på reparationskvittot vad dom gjorde och skriva här. har dock kvittot i bilen så jag återkommer efter nästa gång jag har kört runt.
av 740wennberg
#7710
okey, perfekt :)

tack :)
av luma
#7745
Det var EGR röret som byttes också, för det hade rostat söder.
av 740wennberg
#7755
okey, tack ska kolla upp det. Hur mycket kostade det röret? har en så kallad, studentekonomi, så det är inte roligt att laga dyra saker :P
av luma
#7804
Heh det är allt jag har också. :) Vet inte vad röret kostade, kan kolla upp det och återkomma. Men hela reparationen kostade 3000 kr inkl material och arbete. Då reparerades grenrör, egr rör, olja byttes, bakrelamparmatur byttes (800 kr bara för den), nya tändstift, och lite annat. Gissar att egr röret inte var en så stor del av det hela. Men återkommer med siffror när jag får tag på kvittot igen.
Användarvisningsbild
av Sparkz
#7826
Problemet ligger nog i förgasaren, tjuvluft är vanligt. Först och främst: Känn på alla skruvar ovanpå förgasaren, brukar släppa och då kryper packningarna iväg.
Spraya startgas runt förgasarfoten och andra packningar runt insuget när den går på tomgång, ändras varvtalet då så har du hittat en läcka.

Packningarna under förgasaren är inga problem att byta. Det är två stycken eftersom det sitter en isolerfläns mellan förgasaren och insuget. Håll reda på alla vakuumslangar bara.

Har packningen i förgasaren gått är det lite värre, det blir mer som en förgasarrenovering då, med massa inställningar.
av 740wennberg
#7855
Sparkz skrev:Problemet ligger nog i förgasaren, tjuvluft är vanligt. Först och främst: Känn på alla skruvar ovanpå förgasaren, brukar släppa och då kryper packningarna iväg.
Spraya startgas runt förgasarfoten och andra packningar runt insuget när den går på tomgång, ändras varvtalet då så har du hittat en läcka.

Packningarna under förgasaren är inga problem att byta. Det är två stycken eftersom det sitter en isolerfläns mellan förgasaren och insuget. Håll reda på alla vakuumslangar bara.

Har packningen i förgasaren gått är det lite värre, det blir mer som en förgasarrenovering då, med massa inställningar.
Jag vet, jag har bytt dom packningarna för utgefär 2-3 månader sen, dom är helfräsha, har bytt alla T-korsningar oxo, men det är som så konstigt att bilen funkar hur bra som helst då den är som iskall och när det jobbar på dom dära 82/86 graderna. Men minutrarna mellan de är jobbiga, jag vet inte änns vad jag ska försöka göra. Ska kolla med startgas kring gasaren ändå. Jag ska kolla på volvo med dom dära EGR rören och så kanske be dom kolla vad 2 nya "klockor" går oxo. Alltså dom som sitter på EGR röret.

Vet ej mer, jag är som inte så direkt bra på motorer och bilar. hehe.
Volvo 945 STARTAR EJ

Startspärren klipper väl bara soppan? S&[…]

Okej, men du har inte provat att byta katalysator?[…]

Så var det dax igen.... https://www.di.se/n[…]

@Micce1980 , Brukar jag också göra.. b[…]