Volvo S/V40 relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Suttung
#750390
Har ett ganska allvarligt problem med min V40 2.0 -96 åkte på semester vid påsk då skar spännrullen och generatorn köpte då ny rem, spännare och generator bytte dessa och trodde allt var frid å fröjd nu har lagret till servopumpen börja ge med sig också, väntar bara på att lagret till acpumpen också ska ge med sig!

Generatorn och remmen byttes december 2011 spännaren vet jag inte om den byttes då.

Vad kan detta bero på, känns inget kul att köpa ny servopump om samma problem uppstår snart igen med någon annan komponent.

Eller är det helt enkelt en följd av att generator och spännaren gick sönder så det blev för mycket spänning på servopumpen eller något sådant?

Behövs det någon mer information om något fråga på
#751371
ca 25000. nä att saker går sönder med tiden vet jag men att spännrulle, original generator som inte ens är två år gammal och gått 1500-2000mil, styrservopump samtidigt tycker jag är lite väl! Har inte vågat lyssna på ACpumpen än!

@Cox , Det gör man ju utan att tänka, &[…]

C30 1.8F - lambdasond - adaption

Vakuumläckor och avgasläcka mellan mot[…]

Startproblem

Japp nytt batteri Skickat från min SM-A556[…]

Hej, Har en XC60 årsmodell 2020 som jag ha[…]