Volvo V40 relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av joel80
#739910
Jag kör en V70 D3 MY13 och har som bästa tank efter 600 mil kommit ner till 0,59l/mil vid ordentlig slålkörning. Normalt skulle jag säga att jag ligger på typ 0,62-0,65l/mil. Alltså drygt 35% över de 0,45l/mil som är deklarerat.

Min uppfattning är att bensinarna inte diffar riktigt så mycket mellan uppgiven förbrukning och den faktiska.
Verkar som att den riktiga förbrukningen på en V40 D2 ligger kring 0,5l/mil som bäst.
http://www.fuelly.com/car/volvo/v40/2013
av Fred00
#739912
Det hade faktiskt varit svårt att välja mellan D3 och T4. D3:an är ju rejält mycket tröttare under fullgasacceleration, men samtidigt starkare på låga varv, dvs under vardagssituationer. I slutändan hade jag nog tagit T4, då jag alltid blir lite besviken när jag varvar ur en diesel eftersom de inte går så bra som man hade hoppats. Men det är ju självklart en smaksak. Drar man aldrig ur bilen rejält så är dieseln ett bättre val utan tvekan.
av SEpaket
#739941
joel80 skrev:Jag kör en V70 D3 MY13 och har som bästa tank efter 600 mil kommit ner till 0,59l/mil vid ordentlig slålkörning. Normalt skulle jag säga att jag ligger på typ 0,62-0,65l/mil. Alltså drygt 35% över de 0,45l/mil som är deklarerat.

Min uppfattning är att bensinarna inte diffar riktigt så mycket mellan uppgiven förbrukning och den faktiska.
Verkar som att den riktiga förbrukningen på en V40 D2 ligger kring 0,5l/mil som bäst.
http://www.fuelly.com/car/volvo/v40/2013
Enligt den här länken: http://www.jagrullar.se/forum/viewtopic ... 77&t=86420 så kan jag nog räkna med att en D3 tar en 0,6 liter milen.
Enligt den här länken http://www.jagrullar.se/forum/viewtopic ... 70&t=66276 drar en V40 T3 runt 0,7- Enligt Volvos siffror skall V40 D3 manuell dra 0,55- V40 T4 automat skall dra 0,61, om det diffar lika mycket på den landar vi på cirka 0,77.

Per 2013-03-21 ligger bensinpriset på den lokala macken här på 14,08 kr/L, diesel ligger på 14,03 kr/L. Med min nuvarande körsträcka blir det alltså Som följer:
T4: 10 841,6 kr/år
D3: 8 418 kr/år
Fordonsskatt:
T4: 820 kr/år
D3: 1 974 kr/år

Det verkar gå ungefär jämnt ut, tycker jag. Sedan drar väl säkert V40XC något mer.
Fred00 skrev:Det hade faktiskt varit svårt att välja mellan D3 och T4. D3:an är ju rejält mycket tröttare under fullgasacceleration, men samtidigt starkare på låga varv, dvs under vardagssituationer. I slutändan hade jag nog tagit T4, då jag alltid blir lite besviken när jag varvar ur en diesel eftersom de inte går så bra som man hade hoppats. Men det är ju självklart en smaksak. Drar man aldrig ur bilen rejält så är dieseln ett bättre val utan tvekan.
Jag kan säga såhär, jag provkörde en V40 D4 och jag tyckte det låg lite för mycket kraft i den, därför D3. Sedan kostar p-väramare till en T4 13 000 kronor, vilket gör att jag i så fall, om jag inte vill lägga på pengar, tvingas välja bort summum eller automat.
av thorella
#739973
SEpaket skrev: Jag kan säga såhär, jag provkörde en V40 D4 och jag tyckte det låg lite för mycket kraft i den, därför D3. Sedan kostar p-väramare till en T4 13 000 kronor, vilket gör att jag i så fall, om jag inte vill lägga på pengar, tvingas välja bort summum eller automat.
Med nya klimatpaketet MY2014 kostar värmaren till bensinarna 3000:- mer än till dieslarna.

Klimatpaket tidur= eluppvärmt baksäte, värmare och tidur. D=5900:- B=8900:-
Klimatpaket VOC= eluppvärmt baksäte, värmare, tidur och VOC. D=9900:- B=12900:-
av SEpaket
#740025
hasofy skrev:Min T4 drar omkring tio liter per hundra kilometer i stadskörning enligt http://www.fuelly.com/driver/hasofy/v40 och mellan sex och sju på landsväg.
Den T4 drar mer än min 850?! Hur är det möjligt?
thorella skrev:Med nya klimatpaketet MY2014 kostar värmaren till bensinarna 3000:- mer än till dieslarna.

Klimatpaket tidur= eluppvärmt baksäte, värmare och tidur. D=5900:- B=8900:-
Klimatpaket VOC= eluppvärmt baksäte, värmare, tidur och VOC. D=9900:- B=12900:-
Tja, det är en kostnad jag kan svälja. Eluppvärmt baksäte är däremot fruktansvärt onödigt egentligen. Baksätet i mina bilar brukar alltid förbli obrukade.

Jaha, då har jag kört fast rörande motorval då...
av Lövet
#740061
SEpaket skrev:Den T4 drar mer än min 850?! Hur är det möjligt?
För att det inte är samma person som kör på samma ställe. Jag lovar, om du låter samma förare köra samma sträcka på samma sätt så drar en V40 T4 mindre.
av SEpaket
#740067
andreas_lofgren skrev:
SEpaket skrev:Den T4 drar mer än min 850?! Hur är det möjligt?
För att det inte är samma person som kör på samma ställe. Jag lovar, om du låter samma förare köra samma sträcka på samma sätt så drar en V40 T4 mindre.
Jovisst, det förstår jag väl. Blev bara lite chockad eftersom jag trodde utvecklingen gått längre än så.
av Droopy
#740072
På papperet drar dagens bilar ju ingenting, sedan beror mycket på körsätt ochså men iaf.

Kan ge en liten jämförelse mellan mina två senaste bilar, förra v70n 2,4t -02 snittade 1,1 över 1år. Idag har jag en V70II T4F -12 har inte haft den ett år ännu så det kan bli lite missvisande ( jag brukar mäta snitt över 1år, då får man med alla årstider och körstilar/sträckor.

Jag har samma väg till och från jobbet, har kört ungefär samma långresor och snittar idag 1,0 på bensin och 1,3 på Etanol.

Bensinförbrukningen blir lite missvisande då jag kört för lite mil på bensin, men jag tippart på att jag hamnar däromkring i vilket fall.
så inte har det hänt så mycket med förbrukningen på en tio års period i mitt fall.
Användarvisningsbild
av Avuriel
#740076
Min farsas 745 från 1987 rullar fortfarande hyfsat. Han snittar den på 0,7. Den har gått nästan 50000 mil så den är nog inkörd. haha

Nej, den är i mässing och sitter cirka 5[…]

Mjaa det kan vara vanskligt att lyfta i det tr&ari[…]

https://x.com/lovecarindustry/status/192550084999[…]

Det blir sanslöst bra, väl värt pen[…]