Volvo 700, 900, S/V90 (95-98) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...t.e.x B230A, K, E, F och så vidare....

Moderator: Moderatorer

#723115
Igår morse tog jag bilen mot jobbet, den startade och gick som vanligt med choken utdragen. jag hinner åka ungefär 1,5km när gasen börjar ge dålig respons (typsikt som när man trycker in choken för tidigt) och varven börjar börjar fara mellan 500 och 3000 rpm ungefär.
Eftersom jag har choken på halv ungefär så tänker jag att den kanske börjar sura ner sig på grund av att jag är van -15 grader, och igår var det +2, så jag trycker in den. Då stannar bilen och jag får dra ut choken för att den ska starta igen. Den hoppar fortfarande på varvtalet och beroende på hur mycket choke jag har så hoppar den olika mycket.
Till en början går den att driva framåt med hjälp av de höga varvtalen då choken måste vara på max för att den inte ska tappa för mycket varv och stanna.
Ju längre jag kommer ju svagare blir den och till slut stannar den helt. Då kan jag fortfarande starta den, den går upp till ca 3000 rpm och sen stannar den på en gång. Efter några försök så slutar den även att tända till.
15 min senare efter jag har blivit bogserad till en parkering så tänder den till och startar men stannar på en gång igen. Nu är det slut på batteri så jag har inte testat något mer.

P.S det har hänt 2 gånger innan, i isande kyla, att den har stannat och vart svår att få igång igen, men efter 1 minut ungefär så hoppar den till liv som inget hade hänt. D.S

Mina misstänkta så här på rak arm är:
Ispropp (fast det var ju varmgrader igår).
Bränslepump börjar tacka för sig.
Igensatt bränslefilter (såg dock rent och klart ut).
läckage i membranet i förgasaren (hänt förut med snarlika symtom).

Nu bor jag ju i ett riktigt tråkigt område utan tid och lust att hänga på parkeringen och meka i blötsnö, så därför tänkte jag höra mig för innan bogserar ner den på OK/Q8 och börjar riva, om det är någon som kan ha några idéer?

Mvh, Robert

Ok,Tack 72 år gammal motor :-D .Lagren ä[…]

Fönsterhiss ur funktion

Monterade lös insidan på dörren oc[…]

Volvo car UX

IMG_1381.jpeg Det var på tiden. Nu fatt[…]