Volvo 700, 900, S/V90 (95-98) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...t.e.x B230A, K, E, F och så vidare....

Moderator: Moderatorer

#714667
Var ute och körde med min 740 så började lampor på instrument panelen lysa så som ABS lampan, lambda lampan, lampan som varnar för att en lampa är trasig och batteri lampan lysa svagt.

Sen efter ett tag började bilen gå dåligt som att den inte fick bensin utom bara luft svarade inte på gas osv. Jag lyckades rulla in på en parkering och sen så dog bilen helt. Efter cirka 5 min så testade jag starta bilen och då gick den igång igen ingen lampa lysde på instrument panelen och bilen gick som en klocka svarade fint på varv och lät bra.

Jag lät den gå på tomgång ett tag och varvade lite efter cirka 1 min så dog stereon och halvljuset blev svagt sen började lamporna samma som förut lysa på instrumentpanelen och så slutade bilen svara på gas sen tog de ett tag sen dog den helt igen.

De gick att starta bilen igen sen 5 min senare och de hände precis samma sak, jag bestämde mig för att bogsera hem bilen och sedan dagen efter så försökte jag starta den igen och då gick de inte, startmotorn går inte och man hör inte soppa pumpen under förarstolen jobba och all el är iprincip död förutom halvljuset som lyser svagt och intrumentpanelen som lyser svagt.
De tickar inte ens när jag vrider om nyckeln.
Har kollat säkringarna och kollat batteriet och de var inge fel där.
Tack på förhand hoppas någon av er mer visa människor har något lösning!
#714679
Det är kolen i laddregulatorn som är slut.Ditt batteri har inte laddats då under körning därav det döda batteriet nu. Åk till Biltema och köp en laddregulator för 139 kr. Skruva bort den gamla där bak på generatorn och in med den nya. Starta bilen med startkablar och kör sen en stund så batteriet hinner ladda upp sig. Eller så kan du ladda upp batteriet under natten innan du startar nästa dag med den nya laddregulatorn i generatorn.
#715827
sicnarf skrev:Det är kolen i laddregulatorn som är slut.Ditt batteri har inte laddats då under körning därav det döda batteriet nu. Åk till Biltema och köp en laddregulator för 139 kr. Skruva bort den gamla där bak på generatorn och in med den nya. Starta bilen med startkablar och kör sen en stund så batteriet hinner ladda upp sig. Eller så kan du ladda upp batteriet under natten innan du startar nästa dag med den nya laddregulatorn i generatorn.
Va inte laddregulatorn har bytt den nu och samma problem kvarstår, har du någon annan gissning på va de kan vara? tror du de möjligen kan vara tändmodulen som får de att spöka på detta sätt? Bilen startade med starthjälp och gick sedan tills samma problem som förut kom elen börja bete sig konstigt sen dog den.
#715837
Sitter kolen rätt i laddregulatorn då? Och hur ser släpringarna ut under där? Mät batteriet och kolla om du har 12 volt med avstängd motor. När den går på tomgång mät då och se om du har 14 volt. Har du inte det då är det laddregulatorn eller generatorn som är kass.
Tändmodulen kan ge såna symptom men vet inte varför instrumentets lampor lyser/slocknar då.
#716102
sicnarf skrev:Sitter kolen rätt i laddregulatorn då? Och hur ser släpringarna ut under där? Mät batteriet och kolla om du har 12 volt med avstängd motor. När den går på tomgång mät då och se om du har 14 volt. Har du inte det då är det laddregulatorn eller generatorn som är kass.
Tändmodulen kan ge såna symptom men vet inte varför instrumentets lampor lyser/slocknar då.
Jag bytte hela generatorn till en generator som satt på en annan 740 och fungerad klockrent på hans bil ska testa mäta batteriet och kolla om de kanske har blivit kasst, köpte de i somras känns konstigt att de redan ska ha gått sönder men man vet aldrig.
Just pga lamporna tyckte jag också de vore konstigt om de var tändmodulen känns verkligen som att lamporna börjar lysa pga att typ abs styrenheten får för lite ström och därför lyser den lampan samma med lambda lampan osv.
#716115
sssljo skrev:Om du hade en reservdelsbil, prova att byta hela generatorn.
De gjorde jag, bytte hela generatorn på en gång med tanke på att jag hade en som jag vet fungerar liggandes. Kan de kanske va så simpelt att de bara e batteriet som har laddats ur och sen fryst sönder under veckan som gått sen bilen dog?
Köpa en tidig XC90?

Jag har en tidig XC90 D5 2016 köpt ny som har[…]

Volvo car UX

Jag vill verkligen uppmana alla som inte är n[…]

Har du ett faktiskt problem eller bara tänker[…]

Bromsar på S60

Bromsarna på S60n liknar inte andra bilar […]