Volvo S/V40 relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av autoxc70
#710546
Hej. Jag har en s40 2,0 -98a som har gått 11600 mil som har börjat ta mer bränsle än tidigare. Det som jag har märkt är att tomgången höjts till ca 1100 varv men i övrigt så startar den och går hur bra som helst. Det andra är att som sagt att den börjat ta mer bränsle. Den har ökat ca 2-3 deciliter per mil. Har inte haft möjlighet att titta på felkoder.Har någon nå tips?

Sedan en följdfråga. Vad ska man köpa för felkodsläsare till denna bil och finns det möjligen någon som passar även min andra volvo som är en xc70 2,5t -05?
av krille81
#710802
hej har samma som dig,men tror det är termostaten som är spöket här min ligger på 82-85 grader,obd2 läsare bluetoth typ teknikmagasinet 300kr,sen torque pro,kör jag på.läser ca 600 vanliga felkoder,inte alla vissa kategorier kommer inte ihåg vilka måste man ha annan programvara,finns dom som mer insatta än mig
av N0RBERG
#711207
Är nog termostaten. Jag hade samma problem. Bilen drog betydligt mer bränsle än tidigare. Bytte termostaten och förbrukningen återgick till det normala. Som någon tidigare sa: Köp volvo original termostat. Den öppnar vid 90 grader!
av johankjellgren
#711671
N0RBERG skrev:Är nog termostaten. Jag hade samma problem. Bilen drog betydligt mer bränsle än tidigare. Bytte termostaten och förbrukningen återgick till det normala. Som någon tidigare sa: Köp volvo original termostat. Den öppnar vid 90 grader!
både biltema & mekonomen öppnar vid 90.
av rudarmy
#711683
johankjellgren skrev:
N0RBERG skrev:Är nog termostaten. Jag hade samma problem. Bilen drog betydligt mer bränsle än tidigare. Bytte termostaten och förbrukningen återgick till det normala. Som någon tidigare sa: Köp volvo original termostat. Den öppnar vid 90 grader!
både biltema & mekonomen öppnar vid 90.
har köpt nog från dessa ang termostat så jag vet, köp original skiljer typ 40kr.

Jag blev ganska irriterad på den där ch[…]

Volvo 740 fördelare

Det ör inte samma kabedragning. Det skiljer p[…]

Hur du kunde ha en Tesla i flera år och int[…]

DRL problem

Beter sig strålkastaren likadant om du anv&a[…]