Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av patawe
#7069
Har en V70-97 och upptäckte ett skramlande ljud nu när det går att köra med fönstret nere. Jag kollade upp det och märkte att det är de innre bromsklotsarna fram som liksom går att dra ca en halv centimeter upp och ned. Det ÄR detta som gör ljudet för när jag provade att hålla lätt på bromsen på guppig väg låter det inget. Har inte haft bilen så länge och tycker det är lite skumt. Någon som vet?
Användarvisningsbild
av Sparkz
#7103
Låter som för mycket glapp... Jag har varit med om att bygeln har blivit sliten, men inte så mycket. Dessutom ska det sitta en fjäder på baksidan av det inre belägget som sticker i i kolven.
av patawe
#7124
Tack för svaret! Det sitter ingen fjäder där, fixar det. Det konstiga är att bygeln har slitits så mkt, beläggen är det ju mkt kvar på.
Spolning av automatlåda

Man bör ju spola tills det kommer ut ren ol[…]

Den ser ut som bild2. Ja, jag tog bort den andra l[…]

Har nu "lusläst" reservdelskataloge[…]

Det är nog bara att kolla när som helst,[…]