Volvo 700, 900, S/V90 (95-98) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...t.e.x B230A, K, E, F och så vidare....

Moderator: Moderatorer

av Turbopower88
#699526
Hej jag böt koppling på min volvo 745 89a och sen dess har 1 o 2an varit välldigt svåra att få i, samt att det är ett skrapande ljud därifrån.

Kan tilläga att det går lättare att växla ju längre man åker och när man står helt still, jag hade i 80/90 olja om det är de som är felet?

tacksam för svar!

Mvh Jimmy
av Turbopower88
#699568
Tungviktarn skrev:Fettat in splinsen?

Japp det är gjort, har fått endel svar att man tror att det är centrumlagret i vevaxeln kan det va troligt?, för innan kopplingsbytet fungerade den hur bra som hellst
Användarvisningsbild
av lennarte
#699707
Turbopower88 skrev:
Tungviktarn skrev:Fettat in splinsen?

Japp det är gjort, har fått endel svar att man tror att det är centrumlagret i vevaxeln kan det va troligt?, för innan kopplingsbytet fungerade den hur bra som hellst
Vänt lamellen på rätt håll?
Det brukar i.s.f låta utav h---e när man frikopplar med växel i, men det är kanske mer plats på B230-in. Jag bytte inte själv på min 745-a sist (värk i axlarna) så jag vet inte hur mycker plats där är, men har varit med om att "rätta till" sådana fel under årens lopp. Är det en begagnad koppling kan den vara "skev" i solfjädern så den inte frikopplar riktigt (det var felet på min). Kan i.f.s vara fel på en ny också. Man kan ganska lätt höra (om man varit med några år) om det är i växellådan det "skrapar" (frikopplar dåligt) eller det är i kopplingen det låter (lamellen eller lagret). Kan cenrum lagret fått mycket stryk under bytet? Växellådsaxeln kan ibland sitta fast ganska ordentligt, och då för man "rycka och bända" ganska ordentligt. Likadant när man ska "ha dit det" och lamellen inte är centrerad "riktigt mitt i".

Mvh
Lennart
av rd350
#699899
80/90 olja??? Du ska ha atf-olja eller motorolja, inget annat. Kolla även bussningarna till spakstället och justeringen på backspärren, men oljan är helt fel så börja med att byta den.
av Turbopower88
#700438
rd350 skrev:80/90 olja??? Du ska ha atf-olja eller motorolja, inget annat. Kolla även bussningarna till spakstället och justeringen på backspärren, men oljan är helt fel så börja med att byta den.

Japp det var oljan som strulade
Kopplingen tar högt upp.

Har en citroen c5 2004 kopplingen där tar h&o[…]

Lite sent svar nu, men jag tror inte på att […]

Bromsar på S60

Att klossarna bak tar slut vid ganske tidiga milta[…]

Hej! Då var det min tur. Höger posit[…]