JennyNilsson skrev:Ravi skrev:Låter lite som det saknas bränsle
ja må va tjej men jag är inte tappad...
Har jag inte sakt heller! Men lite måste man försöka själv med ju :)
Moderator: Moderatorer
JennyNilsson skrev:Ravi skrev:Låter lite som det saknas bränsle
ja må va tjej men jag är inte tappad...
JennyNilsson skrev:DjJoakim skrev:FORDONSDATAJennyNilsson skrev: B230F kan det stämma?F kan stämma, om du inte har en förgasare så att säga.. ( eftersom du har en 86a )
Vill du kolla lite fort va du har för motor kan du gå in på denna sida : https://www21.vv.se/fordonsfraga/ och slå in reg numret på bilen, sen gå ner lite och leta efter : Motoreffekt, kw: 85,0 ( står det 85,0 så har du en F motor, står det något under så har du en förgasare. )
Men för att vara extra säker på vad du har för motor så spring ut och lyft på huven och kolla vad det står på antingen blocket ( högra sidan om du står framför motorn ) eller kolla på kamremmskåpan :)
( Annars kan du iofs slå in på skruvat.se eller mekonomen.se så står det "Motorkod: B230F" m.m...
Fordon: VOLVO 745-883 GL
Chassinummer: 745883J1173769
Årsm.: 1988
Reg.datum: 19880721
Tillverkad: 000000
Gruppkod: VO 003461
Kaross: KOMBI
Fordonstyp: PB
Färg: RÖD
MOTORDATA
Bränsle: Bensin
Motorkod: B230F
Effekt: 85
Enhet: DIN
stor koll jag hade.. va visst min gamla 740 som va en 86a den här är en 88a[/quote
Hur var det nu :)
Tungviktarn skrev:Är batteripolen åtdragen?ja den är åtdragen.. glappade tidigare så till en början trodde vi det var problemet.. men ikke
Man får nog sätta den eventuellt kortar[…]