NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av rani
#68546
Problem att starta; jag har en V50 2007, uttagen den 22/9-06. Gick inte igång alls idag. Ringde Volvo Assistas, efter 2 timmar kom bärgaren o tog bilen med sig.(Vovlo Assistans inom 45 minuter står det i papprerna )

Jag pratade med en väninna idag o hon sa att hon hade hört att detta är ett känd problem hos Bilia sen några år tillbaka. Speciellet när vädret är fuktigt.

Jag skulle gärna vilja komma kontakt med flera personer som har detta problem. Jag anser att detta bör uppmärksammas i lite större skala i fall det är fler som har problem.

Ni får gärna skriva direkt till mig.

[email protected]

Vänligen rani
av dali
#68553
Kan du beskriva lite utförligare vad som händer; startar den inte alls, går den igång och dör, några felmeddelanden i displayen, har det hänt förut etc.
av Frigge
#68557
Vad är problemet ?
Har du haft bilen inlämnad för detta fel flera ggr ?
Det är väl bara lämna in bilen då den verkar
omfattas av nybilsgaranti.

Är frontrutan bytt nån gång?

DennisCA's Volvo 850 -97

Idag har jag svetsat fast reparationen, fast jag s[…]

Vad är det för fläckar?

@Bilblind ,Är det hos en bilhandlare. Ett ti[…]

Volvo s70 1998 problem med luften

När bytte du bränslefilter sist, glö[…]