Volvo 700, 900, S/V90 (95-98) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...t.e.x B230A, K, E, F och så vidare....

Moderator: Moderatorer

av dionysius
#684764
Köpte mig en 740 för ett tag sen som ska agera vinterbil och "slit och släng bil"
Fick fyra nycklar (dörrar, tändning, handskfack samt bagagelucka)

Idag när jag kom hem stod det sjö på gatan då gallret till brunnen täppt igen sig.
Rensade och slet upp brunnsgallret så vattnet kunde rinna undan och när jag skulle skölja mina jordiga händer i vattendraget tappar jag ju självklart mina volvonycklar ur bröstfickan ner i brunnjäveln.

Nu till problemet! Hur gör jag enklast? Vill inte förstöra rattlåset inför besiktningen och behöver ju bilen så fort som möjligt :(
Kan man lyckas få tändningslåset vridbart utan rätt nyckel så rattlåset funkar? Går bagageluckan att öppna lätt innifrån? Som tur va hade jag inte låst dörrarna :) förmodligen det ända positiva.

Snälla seriösa svar nu och inga sparka upp rattlåset och klipp kablarna! Vill lösa detta så enkelt och billigt som möjligt.

Tack på förhand. /Dennis
av sicnarf
#684768
Kan man inte ringa till renhållningsverket i staden där du bor. Dem brukar filtrera vattnet och hittar en massa nycklar och sånt.
av NilsO
#684773
Prova en rejäl magnet (nycklarna är magnetiska), ett snöre och en ficklampa. Annars måste du ju byta åtminstone låset i förardörren, i bakluckan och tändningslåset, om det nu var olika nycklar till alla dessa. Jag tror inte du kommer att få många svar här om hur man lättast forcerar tändningslåset.
av Droopy
#684774
Enklast och snabbast blir att ta bort plastkåpan, ta en rörtång och vrid sedan tills låset lossnar. Sedan startar du med en mejsel, ja rattlåset går ochså upp. Knäcka rattlåset med hjälp av ratten är ingen bra ide, har du otur hoppar det i igen under färd. Sedan får du väl ordna nya lås och nycklar.
av dionysius
#684797
sicnarf: Bra ide, kan ju gå om man har tur.

NilsO: Med tanke på att det var typ 15cm vatten på gatan och det skulle ner i brunnen på en och samma gång så spolades nog nycklarna med längre än jag kan "fiska" efter dem :/

Droopy: Detta vore ju en kanon ide så jag kan bruka bilen tills jag får tag i nya lås.
Bara Vrida runt låset? inte ut? och då funkar rattlås och tändningslås samt funkar detta varje gång eller kan man ha otur och det går och helvete?
av NilsO
#684815
dionysius skrev:Med tanke på att det var typ 15cm vatten på gatan och det skulle ner i brunnen på en och samma gång så spolades nog nycklarna med längre än jag kan "fiska" efter dem :/
Inte säkert. Dagvattenbrunnar kan säkert se ut på många sätt, men oftast sitter utloppet en bit ovanför botten, just för att grus och småsten ska stanna kvar i brunnen istället för att följa med och sätta igen rörledningarna. Jag skulle fiska :)
av dionysius
#684850
NilsO skrev: Inte säkert. Dagvattenbrunnar kan säkert se ut på många sätt, men oftast sitter utloppet en bit ovanför botten, just för att grus och småsten ska stanna kvar i brunnen istället för att följa med och sätta igen rörledningarna. Jag skulle fiska :)
Får kanske testa det med men med tanke på flödet när de tappades så tror jag de spolades med. Men hoppas kan man ju.
av Rådlös
#684867
Många brunnar hade i alla fall förr, en så kalld "kaffekokare". Utloppet på brunnen var en rejäl uppförsbacke innan det planade ut i ett lätt medlut. Och utloppet satt gott och väl en meter över brunnsbotten.
Den kallades kaffekokare för den hade en sådan svängd pip som gamla kaffepannor kunde ha före bryggkaffets tid.
Så jag skulle också fiska med en stark magnet i en lina. Clas Ohlson har starka magneter.
av Droopy
#684882
dionysius skrev:sicnarf: Bra ide, kan ju gå om man har tur.

NilsO: Med tanke på att det var typ 15cm vatten på gatan och det skulle ner i brunnen på en och samma gång så spolades nog nycklarna med längre än jag kan "fiska" efter dem :/

Droopy: Detta vore ju en kanon ide så jag kan bruka bilen tills jag får tag i nya lås.
Bara Vrida runt låset? inte ut? och då funkar rattlås och tändningslås samt funkar detta varje gång eller kan man ha otur och det går och helvete?
Du vrider/bänder loss hela låskolven, den kan sitta utav bara den och det kan såklart gå åt skogen, men ska du ha igång bilen nu är det nog det som gäller. Och vill du vara helt säker på att rattlåset inte hoppar in igen under färd skulle jag ha plockat bort det helt. Du kommer åt rattlåset om du tar ur mätarhuset, då ser du en stor mässingfärgad bult utan skruvspår, knacka loss den med en huggmejsel el gör ett spår med bågfil och skruva ur den.

sedan har jag för mig att det satt brytskruvar på undersidan rattstången där det fans ett litet hål som man kunde trycka in ett litet don el likande och på det sättet pilla ut rattlåset, känner du någon som ha en Haynes rephandbok på 740 så står det beskrivet där hur man byter rsattlås, det var så många år sedan jag själv pillade med det på 740 så minnet kan svikta en del.

Kan du vänta ett par dagar åker du in på Volvo och beställer en ny nyckel, ta med regbevis och legitimation.
De är väl det bästa egentligen, en sådan nyckel kan inet kosta allt för många hundralappar idag.
av dionysius
#684905
Ska skaffa en magnet och fiska med idag men jag tror inte jag kommer få napp.

Tog bort lite kåpor igår och såg att plåten var sågad vid tändningslåset så det är bytt en gång i tiden. Det medför att Volvo inte kan få fram nyckel till mig men dock blir det lättare att byta :)

Vidan funkar väl bara till max 15..

Reparation av topplockapackning

Hej! Jag har tyvärr efter mycket förne[…]

Volvo car UX

Tycker det funkar bra och ser trevligt ut. Som v[…]