Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#671399
Halloj:D

Är det svårt att byta manuell backspegel till elektrisk då jag bara har på höger sida elektisk och vänster sida manuell. Har en elektrisk backspegel liggande men vad för kablar behövs dras och är det mycket jobb men det här?

Med vänlig hälsning Oskar Johansson
#672459
Ta bort dörrsidan och titta hur många sladdar du har i kontakten som sitter där. Är det samma antal som i den elektriska spegeln så har du fördraget! Då behöver du även en knapp (Närmaste skrot) Förmodligen har du INTE dördraget (Beror nog på årsmodell) Men jag tror det mesta finns fördraget efter -95... Jag hade inte fördraget på min 92:a, inte för dimljus heller :/
#672475
Inte visste jag att det fanns som tillbehör med elektrisk på passagerarsidan och manuell på förare. Jag tycker det låter som en knepig extra utrustning.

Så du har alltså centralen vid växelspaken med knappar till elhissar och speglarna, eller hur ser denna kombination ut annars?
Vida 2014D

Sök på forumet så hittar du.

EX60

Idag har jag varit och kollat på bilen i v[…]

Fönsterhiss ur funktion

Inte osannolikt att det är kabelbrott mellan […]

..Lade du vaselin bara på själva kont[…]