Volvo S80N (07-16), V70 II (08-16), XC70 II (08-16) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Paltkungen
#642002
Hej, vid gaspådrag med en tung växel i så kommer det ett kvittrande ljud från motorn, förmodligen när turbon jobbar. Har nyss haft in bilen på service och de konstaterar inget fel. Är det någon fler som har det här missljudet? Hör man annars när turbon arbetar?
Användarvisningsbild
av kristianmann
#642017
Har samma ljud på min 2,4D med Polestar. Farsan har en likadan bil som min, och hans har "samma" ljud, fast mere dämpat. Hans har rullat 1400 mil och min har 6100 mil. När bilan/motorn är rigtigt värm hörs inte samma ljud. Låtar lite som en packning på avgasmanifolden til turbon. Vet at det inte hjalp dig, men hoppas at nån vet vad det kan vare?

Mvh,
Kristian
Användarvisningsbild
av VolvoB20
#642074
Det är remspännaren till aggregatremmen.

Låter väldigt lika som avgasgrenrörspackningen men är remspännaren.
av trollerolle
#642421
Remspännaren har varit kampanj på förlängd garanti, och alla bilar har fått ett brev om återkallning. Kolla med din Volvohandlare om den är gjord, annars dit i rask takt.
Användarvisningsbild
av kristianmann
#642445
trollerolle skrev:Remspännaren har varit kampanj på förlängd garanti, och alla bilar har fått ett brev om återkallning. Kolla med din Volvohandlare om den är gjord, annars dit i rask takt.
Är redan gjort, men ljudet passar inte med remspännaren, då det enbart kommar med laddtrycket, och går bort igen om man varvar mer. Kommar när motoren kör med mest belastning, och går ochså bort om motoren blivar rigtigt varm (kört långt). Tror inte at det är remspännaren, då ljudet är samme som för den blev skiftet.

Låtar mer som grenrörspackningen, som skrivet förut, då det kommar med lasten och inte med varvet.

Mvh,
Kristian
Användarvisningsbild
av VolvoB20
#642625
En tane till bara....

Jag fick byta remspännaren 2 ggr innan ljudet försvann. Har haft 2 bilar med grenrörläckage tidiagre och ljudet var förvillande lika. Därför sade jag åt verkstaden att leta efter läckage, men det fanns inte.

Min remspännare lät bara när turbotrycket gick upp, starkast i området 1500-2500 rpm vid högt vridmoment, vid högre varv hörs det inte. Och ljudet är i takt med varje "förbränninsfas" precis som med grenrörsläckage. Anledningen var att motorvarvet påverkas lite vid varje "explotion" och det är ganska stor massa på aggregaten
Användarvisningsbild
av kristianmann
#642626
Kanske det är så, at det är torsionssvingningar, som får agregatremman/strammaren at låta så? Hadde inte tänkt på det. Får åka til Volvo på måndag. :-)

Ha en bra helg. :D Hoppas at vädrat är bättre än i Danmark 8)

Mvh,
Kristian
av Grillis
#669033
Hej
Jag har samma problem med min V70 II D5 08a på hög växel de är manuell..lr precis när laddet börjar så kvittrar de/gnisslar
De var väldigt fuktigt & dimma igår O då lätt de nästan jämt.. Pratade med volvo där ja bor om detta men spännaren var bytt på garantin sa han då ja precis köpt bilen av en privat person..
Men då måste de ju finnas garanti på den Med?
Men hur som helst så sa han att dom blir så när man kör hårt o då vart ja lite ARG för han vet la inte hur ja kör min bil gubba jäveln!
av dst02
#669221
Jag har också nåt såntdär ljud imellanåt på min DRIVe som för övrigt verkar lida av alla kända problem.
Användarvisningsbild
av ~Kalle~
#685762
Har samma på min D5 -09, just vid 1500 rpm kommer ett kvittrande ljud, ljudet påminner lite om en slirande rem? men det tystnar just före 2000 rpm.

Om jag stänger av AC:n slutar kvittrandet, hur är det för er andra? Spelar ingen roll hur mycket bilen är varmkörd, låter ändå.


/Kalle
Missljud -22 V60 T6

Låter ju som en gammal boxer-folka.

Glappande drivaxel

Hur gick det för dig med problemet, har samma[…]

EX60

Kommer det nånsin riktigt soltak till EX60? […]

Radion XC40 2024

Varje gång jag startar bilen så m&arin[…]