Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#668502
Hallå och goddag

I morse på väg till jobbet, precis efter jag svängt ur en rondell och skulle börja accelerera, så tändes lambda-lampan och motorn bluddrade till.
Trodde först jag fått i fel växel, så jag tryckte ner kopplingen, la i tvåan och gasade och bilen betedde sig som vanligt igen. Fortsatte därför till jobbet, jobbade hela dagen och hoppades på att högre makter skulle vara på min sida när jag hoppade in i bilen igen och skulle åka hem.

Lambdan lös fortfarande, och hann inte mycket mer än svänga ut från grindarna innan bilen åter igen bluddrade till vid acceleration. Det här fortsatte till och från under resan hem, och jag trodde vid ett tillfälle att bilen skulle dö helt och hållet.. Bluddret känns precis som när man försöker åka ifrån ett rödljus med alldeles för hög växel, men försvinner när jag släpper på gasen och sen gasar igen.

Nu har jag inte möjlighet att ta en närmare titt på bilen ikväll, utan jag vill mest se om det är någon här på forumet som känner igen sig i det som hänt mig och kan peka mig lite i rätt riktning. Jag har lyft på huven och kikat som hastigast och såg inga slangar eller kontakter som lossnat eller satt löst. Det är inga fläckar under bilen och avgaserna är inte rykigare än vanligt.. Någon som har den minsta aning om var jag ska börja kika imorgon kväll?

Bilen är för övrigt en 2,5 turbo från -98.

/Jocke
#668583
Jo, hade tänkt svänga förbi Kjell på måndag och köpa en ODB II-kabel, är väl knappast den sista bilen man kommer få leta felkoder på är jag rädd.. :???:
Kamremsras

Att byta några ventiler är ingen st&oum[…]

Råd vid punktering

Hej på er. Nu är ju problemet löst[…]

Hög tomgång

Felkod 2-3-2 betyder inte att lambda sonden inte […]

Stefans 968

Hittade ett test där tidigare ägare &aum[…]