NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av rhynn
#667722
Hej.
min ena stötdämpare fram måste bytas och funderar på att köpa från biltema. Men det fins ingen som ska passa volvo v50 där. Har dock hört att det ska vara samma på s40 som v50. är det något någon hört något om?

skulle va mycket tacksam om någon som visste om det stämmer kan tipsa om vilken stötdämpare från biltema det är och om inte det går så kanske nån annanstannsifrån man kan köpa billiga stötdämpare..

om det skulle spela ngn roll så är det en 06 i alla fall....

tack på förhand
av aggrosurf
#670616
V50
C30
C70 2005-
S40 2004-
Har samma stötdämpare och fjädrar fram. men det skiljer på dämpare och fjädrar på olika bilar. så som dymamic, sport, medmera..
fjädrarna är märkta med 3 färger för att identifiera hårdhet och längd. viktigt att få rätt färgkombination.
så biltema fjädrar kan bli hur fel som helst.
Saknar Android Auto

Det finns enbart Apple CarPlay att köpa m&o[…]

Rimligt är att bilfirman gör felsök[…]

Det är enkelt att köra slut på en […]

Det är säkert redan diskuterat men jag […]