Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#661581
Hej å hå..
Jag har en Volvo s70.. 1998.. Som trycker ur sig olja..
Det började med att den tryckte ur sig nån dl/mån, sen nu på en resa så har jag "tankat" 15 LITER OLJA på 30 MIL!!!!
Oljan ser ut att komma mellan torpedväggen och blocket, vad är detta??? Någon som vet..
Tack på förhand/Frida

INFO

MODELLINFO

Fabrikat: VOLVO
Fordon: VOLVO L + S70 1998
Modell: S70
Typ: 2.5 Turbo
Årsmodell: 1998
Motor: B5254T
kW: 142

MOTORDATA

Bränsle: Bensin
Motorkod: B5254T
Effekt: 142
Enhet: EG
#661584
Lucif3r skrev:Kan vara oljereturen från turbon. Tydligen inte speciellt ovanligt.
Returen är ett rör som går från turbon in i blocket.

Det kan även vara så att din vevhusventilation är igensatt. Då kan det pressas ut olja lite var stans.


Det blir en illa lukt i bilen, tror att oljan droppar ner på nåt varmt... Samt att det inte blåryker ur avgasröret, vet inte om det har med saken å göra, men det känns som all info är av värde :)

Tusen tack för ditt inlägg quote.. Är tacksam för All hjälp/tips jag kan få.. :-)-)
#661591
Min första tanke när det gäller sådana rejäla förluster av olja är att oljereturen från turbon har sprungit läck. Kör inte en meter till utan att reparera detta,om du har otur kan det plötsligt förvärras kraftigt ev. med följden att du tömmer motorn på olja och kör totalras..
#661617
TomClaesson skrev:Min första tanke när det gäller sådana rejäla förluster av olja är att oljereturen från turbon har sprungit läck. Kör inte en meter till utan att reparera detta,om du har otur kan det plötsligt förvärras kraftigt ev. med följden att du tömmer motorn på olja och kör totalras..
Råd vid punktering

Tack alla för snabba, relevanta och vä[…]

Någon tidigare ägare som programmerat b[…]

OBD P0121

Någon som har koll på BJP-kitet eller […]

Kolla så luftningsskruven på brän[…]