Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#661095
Hejsan, satt o funderade i lastbilen idag. Vad händer när man gör vissa "trimm" på bilen?

3" system från katten och bakåt. blir vridkurvan mjukare även på diesel? Ökar eller sjunker förbrukningen? Kan man ersätta orginaldämparen med dieseljaps i slutet istället?

Nu har jag inte manuell, men skulle det gå att montera avgasbroms som på en lastbil? Att den aktiveras när man sätter en vippströmbrytare i läge 1, och är avstängd i läge noll? Sen kan man ju bygga mer steg men fungerar det och hur mycket mottryck pallar motorn?

Trimmboxar har jag lärt mig är finare variant av potensiometrar. Är det så? Och isåfall varför säger folk att förbrukningen sjunker? På en evry mod som ser det ju itne ut som förbrukningen sjunker direkt :D

Går man från 195/60R15 till 215/xxR18 så kommer förbrukningen att öka? Och isåfall med hur mycket? Nån som kan jämföra sina vinterfälgar emot sommarfälgar kanske? Svarar ni på denna skriv gärna bil och motor(bensin kan ju svara med :)).

Bilen var inte vaxad eller polerad på länge när jag köpte den. Sen dess så har jag fått bort mycket ingrott skit samt att jag har lagt turtle vax på hela bilen. Lacken ser bra mycket bättre ut. Det jag undrar är gör vaxningen någon skillnad? Samt spelar det roll åt vilket håll man vaxar? Inbillar mig att jag sparar några cl/mil :P

Däcktrycken kör jag 2.8 runtom, vilket är vad volvo förespråkar för maxlastad bil. En dutt extra på vänster fram.

Oljor och vätskor?

Motorolja - gör det skillnad
Växellåda - går mjukare men gör det något på förbrukningen?

Spoiler bak? bu eller bä? Dock ser den bra ut ;)

Om en vecka beställer jag svarta klarglas, ska jag lägga vax på dom med samt blinkers?
#661111
Däckbredd: Bredare däck ger högre förbrukning. Att jämnföra sommar- och vinterdäck är meningslöst då vinterdäck istortsett alltid drar mer bensin pga. gummit.

Däcktryck påverkar också förbrukning.

Givetvis drar en motor i bra skick mindre än en motor i sämre skick. Så oljor osv spelar roll... Det säger väl sig självt?

Spoiler bak spelar ingen roll på en gammal volvo. Visst den väger ju några hekto, så visst drar det mer bränsle...
Men hur många mil du behöver köra innan du överhuvudtaget märker minsta lilla skillnad är en annan 5a....
#661133
Så stor skillnad kan du bara drömma om. Vi pratar på sin höjd centilitrar här.

Den största faktorn, som inga däck eller vingar i världen kommer rädda dig från, är personen bakom ratten.
Hur man kör har äckligt stor betydelse.
Jag kan t ex, med min V70 T5, köra samma sträcka på så högt som 1.4l/mil, och så lågt som 0.65. Detta var något jag provade sist jag åkte ToR den vägen 8). En sträcka på 4mil med 50-70 och mycket 90.

Så börja träna eco-drive ordentligt. Jag är inte direkt superbra på ecodrive, så jag tror att det är möjligt att få ner V70in till 0.6l/mil om man verkligen ger sig fan på't :)
av *pettson*
#661163
3" system från katten och bakåt. blir vridkurvan mjukare även på diesel? Ökar eller sjunker förbrukningen?
* Ingetdera, det låter mera och gör absolut ingen nytta.
Kan man ersätta orginaldämparen med dieseljaps i slutet istället?
* Visst kan man om det är ljud man söker.

Nu har jag inte manuell, men skulle det gå att montera avgasbroms som på en lastbil? Att den aktiveras när man sätter en vippströmbrytare i läge 1, och är avstängd i läge noll?
* Går alldeles utmärkt och ger höga verkstadskostnader då en personbilsmotor INTE tål dom mottryck vi pratar om.
Sen kan man ju bygga mer steg men fungerar det och hur mycket mottryck pallar motorn?
* Se ovan..
Trimmboxar har jag lärt mig är finare variant av potensiometrar. Är det så? Och isåfall varför säger folk att förbrukningen sjunker? På en evry mod som ser det ju itne ut som förbrukningen sjunker direkt :D
* Det var en gång, idag är det mera sofistikerat.. Men sambandet är att man påverkar när insprutning sker och mängden bränsle. Motorn blir starkare och måste jobba mindre. Sålänge gaspedalen sänks motsvarande som motorn blivit starkare så går det åt mindre bränsle. Men håller man kvar foten så går det fortare och drar mera bränsle. Alltså förarvalet som styr om där blir en besparing.

Går man från 195/60R15 till 215/xxR18 så kommer förbrukningen att öka? Och isåfall med hur mycket? Nån som kan jämföra sina vinterfälgar emot sommarfälgar kanske? Svarar ni på denna skriv gärna bil och motor(bensin kan ju svara med :)).
*Däckbredd påverkar förbrukningen. Hur mycket bestäms av hur fordonet framförs och var, samt i vilka hastigheter. Inget som går att med säkerhet mäta mellan två personer på olika orter och liknande. Det går inte ens att mäta säkert av dej själv på samma sträcka om du nu inte loggar väder och vind också så du hittar två exakta tillfällen där bränsleåtgången skulle varit exakt lika om det inte varit för dina modifieringar.

Bilen var inte vaxad eller polerad på länge när jag köpte den. Sen dess så har jag fått bort mycket ingrott skit samt att jag har lagt turtle vax på hela bilen. Lacken ser bra mycket bättre ut. Det jag undrar är gör vaxningen någon skillnad? Samt spelar det roll åt vilket håll man vaxar? Inbillar mig att jag sparar några cl/mil :P
*Halare kaross sparar bränsle jämfört med ojämn kaross. Nåt att tänka på när man bucklar bilen genom att dunka näven i den på fredagkvällarna men samtidigt har kört ecodriving hela veckan för att spara sås. Ett tips är att aldrig köra med öppna rutor i bilen. Ha dom stängda, öppna rutor kostar duktigt med bränsle.Fet stereo kostar bensin på mer sätt en ett. Både genom strömmen och genom vikten

Däcktrycken kör jag 2.8 runtom, vilket är vad volvo förespråkar för maxlastad bil. En dutt extra på vänster fram.
*Någon ide om varför du har en dutt extra i vänster fram? Om det är för att du sitter där så kan du låta bli dutten och istället ha samma tryck runtom så bilen blir stadig, det drar minst bensin.

Oljor och vätskor?
* Oljor och vätskor är viktigt, men allvaret sträcker sej längre än att man fått det bästa för att man fått det dyraste med finaste dunken. Ska man ha det bästa så får man leta väldigt noga. Även skit går att polera och sälja dyrt.

Motorolja - gör det skillnad
* Det gör alltid skillnad, men det är inte direkt mätbart inom din livstid om du håller dej till fabriks spec på vilken olja som du än väljer som håller kvaliteten som krävs. Det som oftast går att mäta är oljeförbrukning mellan olika fabrikat. Nåt som INTE mäts genom att tappa ur oljan eller ens se på oljestickan.
Olja VÄGS för att man ska veta om den förbrukats eller inte. Det beror på att olja späds och kan upprätthålla en nivå på stickan som är falsk.
Oljesort gör faktiskt mycket mindre än att välja rätt tändstift, rotor och lock osv. Sånt som ingen byter.

Växellåda - går mjukare men gör det något på förbrukningen?
* En låda som gör sitt jobb perfekt går billigare. En som kan köra ekonomiskt med densamma och förstår lådans program. Den sparar ännu mera.
Spoiler bak? bu eller bä? Dock ser den bra ut ;)
*Spoilers är oftast plus minus noll när vi pratar om det som skickas med av fabrikanten.
Om en vecka beställer jag svarta klarglas, ska jag lägga vax på dom med samt blinkers?
*Du gör som du vill, men är det bränsle som du ska spara så lär dom bli dekor. Du lär ha lamporna släckta för att spara mest bensin.
#661175
Avgaset är ju mest för ljudets skull såklart, dock lär jag fundera om jag ska köra någon hund framöver då jag ej vill "plåga" hunden med oljudet. Man kanske har sån tur att det tystar vid 90 o 110 :)

Avgasbromsen var mest nyfikenhet, när den brukas rätt är den väldigt fiffig :) Passar på att förövrigt fråga varför en diesel inte ger riktigt samma motobroms som en bensinare? Senaste bensinaren jag hade så behövde jag i regel aldrig bromsa sålänge jag inte stannade helt.

Rutor har jag alltid stängda för att inte lura min ACC :) 5% har jag läst någonstans att det ökar förbrukningen med.


Så jag skulle kunna spara bränsle på en riktig trimmbox? Jag brukar köra ganska lugnt och vet hur min aut. låda beter sig :) Det gsom gör mig skeptiskt till trimma för ekonomi är att jag sett x70is som lambda lampan börjat lysa på samt att tomgången blir svajande. Antar den sotar igen och sonden rapporterar för mycket diesel. OCh boxen säger: "Det är lugnt kör på bah"?

Då vaxade lysen antagligen hjälper emot att få en "halare" bil så lär jag stryka ett tunt lager :) Jag har lyset inställt så 0-läget är allt lyse släckt, men jag håller mig inom ramarna för vad lagen säger :) Dessutom så stör sig polisen här mer på inget ljus alls än blå p.ljus hittils :)
Och tro mig den som dunkar näven i min bil kommer få det het om öronen sen :evil:

Stereo sitter bara annan huvudenhet så där har jag faktiskt sparat en skvätt diesel :D Ingen baslåda heller då jag köpte kombi för att få utrymme, dock är en såndär aktiv bas lockande då dom verkar ta lite plats. Ryggen på baksätet verkar vara en bra plats för dessa. Men dom lär ju aldrig väga upp två 12" :(

Tillsist: Jag hade en liten slang som gick från tryckröret till luftfilterboxen, anatar det har med tomgång att göra o tyckte inte den sklle hänga fritt så den sitter ordentligt som den ska :) Men märkte aldrig någon riktig skillnad emot innan. Det lär ju bara en laddmätare avslöja?

Ska också svänga förbi macken imorgon o kolla däcktrycken :) Sänka vänster fram med.

Också tack för uttömmande svar :)
#661249
Rolig sak ang. abgassystem.
Jag körde 2.5" halvsats på min 945a. Den lät rätt rejält, speciellt i baksätet.
Hämtade hem en liten kissemisse (lilla Lucifer :D ) för typ 2år sen. Kattskrället envisades med att ligga och sova i baksätet där det lät som värst. Knäpp katt.

Ang. billjud. Det jag tänker göra är att skippa baslåda och montera små basar (antingen 6.2" eller mecka in 8") i bakdörrarna istället. Det sparar både vikt och framför allt plats.
Dock kommer du ju inte undan ett relativt tungt slutsteg. Mitt väger ca 6kg.

Men om du verkligen vill spara bränsle - börja riva ur lite inredning, byt ut stolarna mot lättare osv. Där har du massor med vikt att spara :P
#661384
Mjo billigaste vore att slita allt som inte föraren behöver :P Men vafan det ska gå att åka 25mil utan att bli galen :P Kasta säten gör man på strippen ;)

Hunden e likadan typ, hon accepterar att åka men fan inte mer. Men att ligga vid 10" basen hemma när den pumpar galet funkar..

Kan inte säga att de lyckas verifiera nå[…]

Ja, vi förlängde VoC till januari 2027[…]

Kamremsras

Skulle bli väldigt förvånad. Ä[…]

Sen kan man fundera om kylvattentemp-givaren m&aum[…]