Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#651386
Det här är egentligen bara ett i-lands problem men har lite funderingar kring sportavgassystem och chip som rubriken lyder.

Att det finns en herres massa system och välja på, Ferrita, Bsr sport flow, simons med mera. Vad har ni för erfarenhet av dessa märken? Vilket skulle ni välja? Ger det någon fördel? Eller ska man ta något billigare alternativ? Ex, Bara byta ut sista ljuddämparen o ta med dieslkrök?

Samma gäller chip. Är Bsr chip med ppc3 den bästa, eller är den bara dyrast? Den verkar smidig iaf om man vill köra original till Bilprovningen o sen chippa den igen. :). Det här är en djungel och jag har läst massor men lite feedback kring mina funderingar skulle hjälpa.

Bilen jag pratar om är en V70 2.5T manuell låda 99-års modell.
#651425
Byta avgas gör man ju för att få så bra flöde som möjligt.
Bara ta bort sista dämparen hjälper ju inte speciellt mycket då du fortfarande har resterande av systemet som stryper. Likaså bara byta från katt och bakåt på en turbo är väl inte helt optimalt heller, dock mycket bättre än original.

... Men sen beror det ju på vad man har tänkt sig att göra med motorn också. Bara chiptrim så behöver man nog inte tänka något speciellt på avgas osv, utan en halvsats duger nog fint.
#651429
Tack för svar. Har egentligen inte tänkt att göra så mycket med motorn förrutom att få lite mer föl under huven. Visst kan jag byta upp mig till en T5:a eller R men jag gillar bilen som jag har nu. Den har visserligen gått 26000 mil. Men va fasen, den är min kärlek. :) (förrutom sambon och barnen) ;). Men som sagt, det är mest bara för att få lite mer hästar o lite piggare bil (och roligare) som jag tänkt.
#651440
Du kommer inte ångra en chipning. Jag skulle aldrig vilja återställa min till orginal igen.
Den drar mycket bättre specielt märkbart om man ligger på motorvägen och trycker på. 8)
Redan orginal så kändes den piggare på högre varv med 2,5" efter katt.
har oxå en 2,5T-99
#651608
Jag hade nog kört iväg styrboxen på chipning med sockel så man kan byta till orginal.

Sen inhandlat 3" rör till avgaset, en slutkörd kat som jag rensat sen en RAK japs som inte har överdrivet slutrör, där det ingår insats för att tysta ner systemet. Sen låter du en kompis som är bra på att svetsa montera detta. Då så att du kan släppa 2 klammrar när du ska byta kat. till besiktningen. Ev. ett avskärmat öppet filter. Sen en ÅTERCIRCK. dumpventil som klarar lite mer ladd. Jag skulle tippa på att man tappar lite bottenork såhär. Men du vinner över 4000 varv.
#651659
snabbast i starten vinner. :)

Det satt ett öppet luftilter med avskärmningsplåt från BSR när jag köpte bilen. Suckar fint när man gasar på o sen växlar. :) Gör ju inget om det brummar lite mer där bak i rumpänden på bilen också. Har den som familjebil samtidigt så vill inte att det ska brumma föör mycket i kupén. Barnen ska ju kunna sova i bilen när vi tar den på semester i sommar.
#651665
Jag kör Ferrita 3" främmre ink racekatt för slippa krångel med besiktning mm. Sen 2,5" simons rostfritt efter katt. K&N insattsfilter.
Tmchiptuning mjukvara för avgasystemet.(1999 kör man inte chipp på utan via OBDII)
Klockrena avgasvärden på bilprovningen trotts max påställd med lilla snurran.
Jag skulle gissa på 230-240 ärliga hk. Enligt BSR ska motsvarande det jag har ge på deras sida 265 hk men känns en smula överdrivet :shock:

Det kan ju vara läge att hälsa på […]

slungdiff på 945

Ställ dig med ett hjul på ishalka och e[…]

Jag har haft bilen i 26 år nu, och när […]

Är inte skadade kabelstammar i motorrummet r&[…]