Volvo 240 & 260, 340 & 360 samt 440, 460 & 480 relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av volvoyamha
#638136
http://sunmaskin.se/utbildningar/sun-avgasskola

Kolmonoxid
CO bildas när syret inte räcker till under förbränningen. Höga kolmonoxidnivåer (mätt i procent av avgaserna) kan förorsakas av för fet blandning, lågt tomgångvarv, felaktig flottörnivå, igensatt luftfilter, dåligt fungerande PCV-ventil eller felaktigt inställd förgasning eller insprutning. Låga syrgasnivåer tyder på att det finns mer bränsle än som kan förbrukas med det syre som är tillgängligt. Detta kan kallas syrebrist. Lösningen är att minska mängden bränsle.

Koldioxid
CO2 (mätt i procent av avgaserna) är en viktig ledtråd för att ställa diagnos på hur effektiv förbränningsprocessen är. Kolmonoxid (en del kol på en del syre) blir resultatet om det finns för litet syre vid förbränningsprocessen. Koldioxid (en del kol, två delar syre) blir resultatet vid en mer effektiv förbränning. Ju större andel CO2 i avgaserna, desto effektivare arbetar motorn. Ett värde på 13-15% ansesidealiskt, med CO och HC på eller nära noll och syrgas inom 1-3%.

Läs detta och begrunda.

Eftersom du har en F motorn.

Läs även detta....

Katalysator
En katalytisk renare är en anordning som liknar en ljuddämpare och sitter i avgassystemet mellan grenröret och ljuddämparen. Den består av en kammare där en kemisk reaktion äger rum för att förvandla giftiga och skadliga gaser till mindre skadliga. Vanligast förekommande är en trevägskatalysator som förvandlar cirka 90% av CO, HC och NOx från motorn till C=2, N (kväve) och H2O (vatten).

En typisk katalytisk renare består av ett ytterskikt av rostfritt stål med keramiska material inuti, formade som en vaxkaka. Från början är materialet täckt av ett tunnt skikt av aluminiumoxid, vilket gör att materialets area ökar till ungefär tre fotbolls- planers storlek. Sedan täcks ytan med en liten mängd (2/3 gram) av ädelmetallerna platina och rodium. Platina påskyndar oxideringen av CO och HC, medan rodium reducerar NOx.

En katalysator arbetar bara på maxeffekt om bränsleblandningens luft/bränsleförhållande ligger på den stochiometriska punkten (14.7:1) och katalysatorns arbetstemperatur ligger mellan 400 och 800 grader. Vid temperaturer under 300 grader fungerar inte katalysatorn och vid temperaturer mellan 800 och 1000 grader bryts ädelmetallerna ner. Över 1000 grader förstörs katalysatorn snabbt. En svår motorstörning som en misständning kan få temperaturen att stiga upp till 1400 grader, vilket får substratmaterialet att smälta. Blyad bensin och för mycket restolja kan också skada katalysatorn.

För att hålla rätt styrka på blandningen (AFR) har de flesta bilar med katalytisk avgasrening elektronisk bränsleinsprutning eller elektronisk förgasarkontroll. Dessa system kan vara av typ "Open loop" där tonvikten ligger på en korrekt inställd och underhållen motor eller "Closed loop", som använder en Lambda-sensor för att förse den elektroniska styrenheten (ECU) med uppgifter för att hålla ett korrekt luft/bränsleförhållande. De flesta fordon använder elektronisk bränsle- insprutning med "Closed loop".

Lambda
Lambda är en siffra som på ett enkelt sätt visar hur mycket luft som finns i den förbrända bränsleblandningen. När Lambda är lika med ett (1,00) betyder detta att luften precis räcker för att bränslet skall förbrännas helt och att det inte finns något syreöverskott. Alla värden över 1,00 visar ett överskott av luft (mager blandning) och ett värde under 1,00 visar att luften inte räcker till (fet blandning). Lambda är direkt relaterat till luft/bränsleförhållandet med idealiskt AFR (14.7:1) vid Lambda 1,00.



Lambdasensonen. En Lambdasensor är en keramisk anordning som sitter i avgassystemet på motorsidan av den katalytiska renaren. Den består av en kropp av keramiskt material, vars yta har platinaelektroder fulla av porer. En elektrod påverkas av den omgivande luften och den andra av avgaserna. När mängden syrgas på elektrodernas båda sidor skiljer sig åt, bildas en spänning. Lambda-sensorns uppgift är alltså att ta reda på hur mycket syrgas som finns bland avgaserna och förse den elektroniska styrenheten med det resulterande spänningssvärdet.

Den elektroniska styrenheten utvärderar signalen från Lambdasensorn och ökar eller minskar mängden bränsle för att bibehålla korrekt luft/bränsleförhållande eller Lambda 1,00. En "Closed loop" arbetar med cirka tio cykler inom Lambda-fönstret 0,97 till 1,03. Arbetsspänningen är 0 till 0,8 Volt, där Lambda 1,00 är 0,5 Volt. Lambda-sensorn fungerar inte under 250 grader C. Under den temperaturen arbetar systemet som en "Open loop" (ingen styrning). För att skyda på processen, är en del Lambda-sensorer förvärmda. Detta ser man på att det går tre kablar till Lambda-sensorn i stället för en.

Att använda lambdamätning
Alla SUN:s 4- och 5-gasanalysatorer är försedda med båda Lambda- och AFR-mätning. Använd metod för Lambda-mätning bygger på Spindt-formeln, som tar hänsyn till CO, HC, CO2 och O2. Denna formel har använts för att den är mest omfattande och tillåter Lambda- (AFR-) mätning både före och efter katalysatorn med samma resultat. Man räknar med att majoriteten av Open loop kommer att ha ett avgasuttag före katalysatorn så att bränsleblandningen kan ställas in precis på den stoichometriska punkten.Vid Closed loop är det en del tillverkare som sätter ett uttag före katalysatorn. För att testa ett fordon med katalysator och/eller Lambdasensor bör motorn köras vid 3000 rpm i cirka tre minuter för att man skall vara säker på att den nått arbetstemperatur.Om man studerar avgasvärdena, ser man hur de förändras när katalysatorn börjar arbeta.

Typiska värden med LAMBDA-styrning (Closed Loop)
EXAKT INSTÄLLT CO HC CO2 O2 LAMBDA AFR
Före katalysatorn 0,6 120 14,7 0,7 1,00 14,7
Efter katalysatorn 0,2 12 15,3 0,1 1,00 14,7
Märk att CO, HC och O2 alltid minskar, medan CO2 alltid ökar.
Lambda/AFR är lika före och efter katalysatorn.

Typiska värden för ett system med Open Loop
EXAKT INSTÄLLT CO HC CO2 O2 LAMBDA AFR
Före katalysatorn 0,6 110 14,7 0,7 1,00 14,7
Efter katalysatorn 0,1 15 15,2 0,1 1,00 14,7
FET BLANDNING
Före katalysatorn 2,5 300 12,4 0,2 0,96 14,2
Efter katalysatorn 1,8 90 13,9 0,0 0,96 14,2
MAGER BLANDNING
Före katalysatorn 0,15 185 12,9 4,2 1,10 16,1
Efter katalysatorn 0,03 80 13,4 3,6 1,10 16,1

Variationsområde för avgasvärden
MED KATALYSATOR UTAN KATALYSATOR
CO 0,05% till 0,5% 0,5% till 1,5%
HC 5 ppm till 30 ppm 50 ppm till 350 ppm
CO2 14,5% till 15,5% 13% till 15,5%
O2 0,1% till 2,0% 0% till 2,0%
LAMBDA 0,97 till 1,03 0,9 till 1,1
AFR 14,4/15,0 till 1 14,5/16,0 till 1
LAMBDA som diagnoshjälpmedel
LAMBDA = mindre än 1,00
CO = Låg
HC = Hög
CO2 = Låg
O2 = Hög = Misständning

LAMBDA = 1,00
CO = Låg
HC = Låg
CO2 = Låg
O2 = Hög = Avgasläckage

LAMBDA = 0,80–1,00
CO = Hög
HC = Hög
CO2 = Låg
O2 = Låg = Fet blandning

LAMBDA = 1,00–1,20
CO = Låg
HC = Hög
CO2 = Låg
O2 = Hög = Mager blandning

Det brukar i regel hjälpa med, nya tändstift, luftfilter, oljefilter och olja. Då slipper man justera förgasaren/ insprutet.

Har du LH 2.4. Med svänghjulsgivare, lambasoden nära katten och diagnostik uttag (står du framför bilen så skall det finnas en liten plast låda med en kabel stump på förrar sidan :)

Annars har du LH 2,2.

Sedan kan du söka på pulsari ventiler. Slutar dessa att fungera kan en hel del problem uppstå och även förhöjd co! Efter som det hjläper till med oförbrända avgaser?



Väldigt mycket text men mycket läs värt !
Mvh Vy.
volvoyamha
Användarvisningsbild
av bullbone
#645791
Gjorde en diagnos med resultaten:
1-1-3: Fel i bränsleinsprutare.
2-2-1:Bränslesystemet kompenserar för extremt fet eller extremt mager bränsleblandning vid färd.
2-3-1:Systemet kompenserar för rik eller mager blandning vid färd.

Räknade dessutom snittförbrukningen till ca 2,7l/mil. Lite högt va? :roll:
av volvoyamha
#645914
allt det där och förbrukningen hänger ju ihop, så kolla över ditt bränsle system vore mitt förslag!
Användarvisningsbild
av bullbone
#646111
volvoyamha skrev:allt det där och förbrukningen hänger ju ihop, så kolla över ditt bränsle system vore mitt förslag!
Blir till att låna lite på banken då. Pga min mammas bortgång så har jag varken tid eller ork just nu att pula själv så det blir lämna in på verkstan istället. :-O)
Nå väl, jag lär iaf rapportera vad (förhoppningsvis) verkstan kommer fram till...

Tack för alla tips! :-@
Användarvisningsbild
av bullbone
#652863
Ombesiktning imorgon... Spännande! :*O/
Användarvisningsbild
av bullbone
#653046
Kan inte vara annat än nöjd. Från 9,9+ till 0,0! 8)
Bild
Användarvisningsbild
av bullbone
#653471
Nja, verkstan uppmätte 0,08... Vet inte om SBP har så känsliga instrument.
volvobaggen skrev:Co på 0.0? Hur fixade du til det?
Användarvisningsbild
av bullbone
#653477
Här används ingen k-sprit... 8)
Frrla skrev:vadå k-sprit?????? :shock:

Min V50 med 17" hjul ska ha 205/50-däc[…]

Tips: Lyssnar man mkt på radio är […]

Luftkudde domkraft

Stämmer,finns olika varianter.vilken är[…]

Bränsletryck B230fb.

Det brukar vara c:a 2,5 kg på tomgång […]