Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av rallysnubbe
#640484
Jaha då var jag tillbaka med ännu en av alla mina frågor, men detta tycks ju onekligen vara bästa stället att fråga om hjälp :)

Kort och gott, hur går man tillväga för att komma åt att lossa högtalarna (då de gamla tycks ha gett upp) i hatthyllan på en C70 coupe? Har gått bet på hur man få loss den plastpanelen som sitter där och som tycks behövas plockas bort, teknisk idiot som man är och är rädd för att förstöra något... :oops:

Mvh Martin
Användarvisningsbild
av Tege
#640493
Vet inte hur det är på en C70, men på S70;n så tar man bort sätesdynan och ryggstödets sidostoppning, skruva loss det mittersta säkerhetsbältets förankring i golvet. Sedan viker man ner ryggstödet och lossa hatthyllan genom att sticka in en skruvmejsel och bända de två klämmor i framkant försiktigt uppåt. Sen skall det bara vara att dra ut hatthyllan och dra igenom säkerhetsbältet.

Va enkelt det låter när man skriver det såhär... :D är lite pill å få loss hyllan i alla fall.
Och som sagt, C70;n ser ju inte lika dan ut som S70;n men kanske är det lite hjälp på vägen?

Någon tidigare ägare som programmerat b[…]

OBD P0121

Någon som har koll på BJP-kitet eller […]

Kolla så luftningsskruven på brän[…]

Kan inte säga att de lyckas verifiera nå[…]