Volvo S60, S80, V70N (00-08), XC70 (00-08), XC90 (03-14) relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#637553
Hej

Jag skulle vara väldigt tacksam om ni har några råd,tips och idéer på vad det kan vara för fel på min bil.
Det är så att jag är en ägare av en volvo s80 1999 2.9l automat växellåda , bilen har rullat 14300 mil, på senaste tid har jag råkat ut för konstiga fel på min bil,allt började med att min styrenhet till abs var sönder då min abs lampa/stc/bromslampan lös hela tiden, detta har åtgärdats då jag bytte styrenheten.

Några dagar efter att styrenheten för abs:en byttes då gick airbag lampan igång då var det följande felkod SRS-0115 detta är ett permanent fel och kunde inte återställas och de på volvo sa att enheten har kraschat och behöver troligen bytas, jag skickade enheten till UK för att de skulle programera om den och det gick heller inte då de inte kunde få någon kontakt med styrenheten.

2 dagar efter airbag lampan lyste så började även motorlampan lysa helt plötsligt när jag stod vid ett trafikljus och fick ett meddelande i stil med "service växellåda erfordras", följande felkod TCM-000b växlingssolenoid S1 Hydraulfel.
I samband med att jag skulle köra så varvades bilen upp till ca 2500 rpm innan den började rulla och jag körde av vägen och stängde av bilen och väntade lite, efter en stund starta jag den och kunde köra normalt men den växlade enbart till 3;ans växel.
Förra veckan plockades växellådan ner hos en bilmekaniker för att byta solenoiderna s1 o s2 vilket vi trodde att felet var, växellådan i övrigt såg jättefin ut olja mm., de gamla solenoiderna som var i testades och hade ingen skillnad i motstånd från dom nya som de placerade.

jag funderar nu på att köpa styrenhet för växellådan om det är den som spökar ?.

Snälla jag behöver verkligen era råd och tips om vad jag kan göra, jag hade varit mer än tacksam om ni kan bidra med era erfarenheter och råd.

Känns som det är 1000 fel som kom på en gång, kan det vara så att det är något i bilen som kortsluter alla databoxar ?

Det jag har gjort idag är att jag har plockat bort styrenheten för broms,när den plockades bort så förekommer inte 2500 rpm för att bilen ska rulla,utan den rullar på nästan som vanligt men bara till 3ans växel,.

styrenheten för airbag är bort kopplad då jag ska köpa en ny,


Tack på förhand
#637561
Lådan behöver inte demonteras för att byta solenoiderna.
Jag har haft några inne med samma felkod och på dem hade en tätning i lådan gett sig.
Kan givetvis vara något annat med tanke på de övriga elfelen i din bil.
Men eftersom den stannar på 3an så verkar det troligt.
Och jag har som sagt sett det förut.

/Stefan

En av få intressanta nya bilar detta, ska b[…]

@fjohan82 , Det finns ju andra bilar än Vol[…]

Köpa begagnad XC40 fr 2024

Ja, vad är det för motor. Låt som […]

ventiler B5254T11

Hejsan volvovänner! Är det någon s[…]