Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av *pettson*
#601721
Du har gjort helt rätt. Vevaxeln ska läggas stumt mot tolken. Då brukar inte kamaxelmarkeringarna stämma. Det är ju det jag säger, det är ju sed att göra allt på visuell inställning..
Vad du gör härnäst är att lossa lite grand på skruvarna i kamaxeldreven. Ser till att kamaxeltolken stämmer och går in. Det kan innebära att du får vrida en eller bägge kamaxlarna någon millimeter åt nåt håll. Dra sen åt dreven igen lite grand.
Riv av kamremmen. Byt rullar om du ska. Montera nya kamremmen. Se till så slacket blir vid spännaren. Lossa säkringen på spännaren så att den löser ut, fortfarande med bägge tolkarna i så allt är låst. Lossa nu kamaxeldreven lite så eventuellt slack försvinner där.
Det innebär att dreven kan vrida sej någon millimeter lär du lossar dom. Dra sen åt och lossa tolkarna. NU för första gången på länge står motorn exakt rätt.
Nu drar du runt motorn för hand minst två varv. Vill du så petar du i tolkarna igen så att du är säker på att inget flyttat sej. Är allt bra så ur med tolkarna och montera ihop resten. Sen provstarta och njut av en bil som går renare och piggare.
Användarvisningsbild
av taxi
#602012
...Och så här står sen kamdreven med nya remmen på plats!
Bild

Tack för hjälpen pettson!

EDIT: Glömde ju bilden på vevaxeldrevet! Jag anar nämligen en markering i dalen mellan två kuggar, och i så fall är allt perfekt inställt! Men jag trodde att om det fanns markering så skulle det vara små spår på drevtopparna istället?
Bild
#602028
Eftersom du inte tagit bort remskivan så kan du knappt se markeringen på vevaxeldrevet, men du har rätt den pekar i en dal. För att syfta in det rätt så bör man ta bort remskivan. Nåt man inte behöver med tolken naturligtvis.


Bild
#633915
taxi skrev:....och av någon anledning så har den där hårda starten med ruskande instrumentbräda och ratt försvunnit. :D
Hm, den känner man ju igen. 8)
Det blev så stor skillnad alltså. Märkte du något på gången/effekten/förbrukningen?
#634012
Hårda starten kom tillbaka, konstigt nog :shock: kan ha varit inbillning..
Däremot så kan jag köra på lägre varv innan den börjar protestera nu, det var inte inbillning.

Känns riktigt uselt skött av Volvo centr[…]

Biltema har Menar du iCarsoft, eller deras egna[…]

Utgånget VOC

Hade glömt låsa bilen och appen varnade[…]

Ventilationsgaller V90-18

Jag tror det är del 1 och 29 nuså,[…]