Bilvård, lackering, däck, fälgar, styling och väghållning diskuterar vi här…

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av tombe691
#633470
Hej,
på min V70 sitter det orginal 205/55/16. I mina ögon ser det ut som lågprofildäck vilket är snyggt att titta på. Har dock noterat att andra V70 med 16 tum har 60 profil eller större, ser i allafall ut att vara mer däck och mindre fälg vilket borde ge bättre ekonomi då jag fått för mig att lågprofildäck slits något snabbare då det inte är lika mycket gummi. Enligt alla "proffs" ska man inte ändra någonting gällande däckdimension då detta påverkar väghållningen. Men om jag skulle vilja ändra något, utan att ändra ytterdiametern på däcket borde jag ju ändå kunna byta tum och profil så länge de tillsammans får samma diameter? Borde inte utrymmet i hjulhusen vara lika stort oavsett motorstorlek? bilen är väl ändå byggd på samma kaross? Varför har en del V70 15 och andra 16" och varför har en del 195, en del 205 och andra 215? Är det så att turbo, biogas och diesel kräver kraftigare bromsar vilket kräver större fälgar eller skulle jag kunna gå ner till 15"?

Alternativt, går det köpa märkesdäck med bra väghållning utomlands till halva priset mot sverige? Behöver snart byta alla fyra däcken och 800 spänn plus montering och balansering från däckonline per däck blir en total på ca 4000. Hur gör alla andra?
Användarvisningsbild
av tombe691
#633572
Nexus skrev:vad pratar vi om för årsmodel på v70in?
min är 03, de andra jag jämfört med är 06 och 09, spontant känns det som åtminstone 215-däcken från 06:an borde få plats även på min, fast då går jag väl åt fel håll. De är ju ännu dyrare.

Hej igen! Har du varit under bilen och inspekterat[…]

Hej, jag använder en autel någon bä[…]

Larmsystem

V60 cc awd 2,4 -16. När jag startar bilen s&a[…]

Service Peugeot 107 2007

Har börjat skruva isär Peugeoten lossat […]