Här diskuteras allmänna bilfrågor oavsett märke som inte passar in i övriga forum.

Moderator: Moderatorer

#625650
Vad är problemet ?:-/

Den stora fördelen med en flexifuel är ju att man kan tanka bensin också om macken saknar E85
#626857
De måste väl inte tvunget tillhandahålla E85 utan det handlar om att ha ett alternativt bränsle, eller!?
Läste någonstans en mindre mack som tillhandahöll ved (det fanns en gengasbil i närheten) och kom undan stora/dyra ombyggnationer på det viset.
#626899
matzen 10 >> Det kan inte stämma. Jag stannade på OKQ8 "Rattugglan" vid Mariestad igår. Tänkte fylla E85 men det fanns inte. Och den macken lär väl vara en av OKQ8:s bättre försäljningsställen.
av *pettson*
#626928
Lagen säger att dom måste tillhandahålla minst ett biobränsle. Det måste inte vara E85.
Man får välja mellan E85, Biogas och RME (raps).
Lagkravet infaller endast om man på årsbasis överstiger 1 miljon sålda liter drivmedel på macken.

Först drevs frågan av vänstern och miljöpartiet och gick igenom 2005. På senare tid (2010) har KD kastat in om att man vill höja gränsen till 1,5miljoner liter/år.
Men man vill inte ta bort kravet.
#627029
Det stämmer att E85 inte är ett krav. I den sk. "pumplagen", SFS 2005:1248 Lag om skyldighet att tillhandahålla förnybara drivmedel, stipuleras att man måste tillhandahålla ett förnybara drivmedel om försäljningen överstiger viss nivå. Gränsen har ändrats genom åren och är under diskussion nu igen. Enligt Svensk bensinhandel har man provat att sälja ved och pellets som förnybara drivmedel i fordonssammanhang. :wink:

http://www.svenskbensinhandel.se/pumplagen
Vad räknas som förnybara drivmedel?
Sammanfattningsvis kan vi säga att icke-fossila energikällor och biologiskt nedbrytbara sammansättningar är förnybara drivmedel. Hit räknas de idag absolut vanligaste förnybara drivmedlen E 85 och biogas.

Vad räknas inte som förnybart drivmedel?
Lagen uttrycker tydligt att el är undantaget. Vi har flera gånger sett prov på kreativitet hos våra medlemmar som till exempel har börjat sälja ved eller pellets och hävdat att det är förnybart drivmedel.


---

http://www.notisum.se/rnp/sls/sfs/20051248.pdf
2 § I denna lag avses med
förnybart drivmedel: drivmedel, med undantag för elektricitet, avsett för
transportändamål och som helt eller till övervägande del har framställts från
förnybara energikällor enligt definitionen i Europaparlamentets och rådets
direktiv 2001/77/EG av den 27 september 2001 om främjande av el producerad
från förnybara energikällor på den inre marknaden för el, ändrat genom
akt om villkoren för Republiken Tjeckiens, Republiken Estlands, Republiken
Cyperns, Republiken Lettlands, Republiken Litauens, Republiken Ungerns,
Republiken Maltas, Republiken Polens, Republiken Sloveniens och
Republiken Slovakiens anslutning till de fördrag som ligger till grund för
Europeiska unionen och om anpassning av fördragen


Klart som korvspad, eller hur. :mrgreen:

Hej. Jag delar ut internet från min mobiltel[…]

SKF eller Gates är nog mest en fråga om[…]

Tack för svar. Ps. Hannade i fel forum, moder[…]

Välkommen ut i trafiken

Har beställt på www.trodo.se. Det var […]