Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av Mkjn
#624124
Hejsan! Igår började min fläkt ha ett eget liv. Den gick upp och ner i varv väldig och gick VÄÄÄLDIGT tungt.
Det gick att ställa hastigheten på den och även stänga av den så det där relät brevid verkar ju funka som det ska? eller?

Fläkten gick från att inte funka till att den funkade i några sekunder och sen dog och sen funkade men snurrade väldigt tungt.

Ska jag byta fläkten? Termostaten funkar som den skall och relät verkar ju också funka eftersom jag kunde ställa hastigheten på fläkten?
/M
Användarvisningsbild
av Sunschreem
#624430
Mkjn skrev:
Dalmans skrev:Ja jag skulle bytt fläkten i första hand
Får testa det. Nån som har sådant här i närheten dalmans?? ;) nån skrotnisse INTE han i ludvika dock..
Måste fråga då jag ev ska hämta dörr till min bil där. Varför vill du inte köpa nån del därifrån?
Användarvisningsbild
av Mkjn
#624446
Vi hade bestämmt en tid när jag skulle vara där och ca 2 timmar efter svarar han äntligen i telefon och säger stt han är påväg.
Samt att jag hade pratat med han ca 1 timma innan bestämmd tid och då skulle han göra andra saker innan som skulle ta 20 min.
Så jag väntar och väntar och han svarar inte.
Samt att han är väldigt dyr. 4 dörrsidor ville han ha tror det var 1300 för när tex JB bilskrot tar 100kr styck som är en väldig skillad.

Tack! Stötstängerna hade jag märkt […]

DennisCA's Volvo 850 -97

Jag har fyllt på kylvätskan två g[…]

EX60

Någon som byggt sin bil ännu? Jag fund[…]

C70 T5 cab 2001 med startproblem

Tack för alla tips. Jag tänker att jag u[…]