Bilvård, lackering, däck, fälgar, styling och väghållning diskuterar vi här…

Moderator: Moderatorer

av VovlovT4
#619414
Halloj,

Fick hem en burk concept vista idag (Medel för lister) och funderar egentligen bara på hur jag ska applicera det?

Står inget "konkret" på burken och verkar inte som att något på nätet gjort en "guide".

Någon som har haft med detta att göra förut och möjligtvis vet? Hur blev det? Är ni nöjda?
Läst på nätet, och överlag verkar det vara det bästa på marknaden :)

Anledningen till att jag frågar en sådan här (dum?) fråga är att jag vill verkligen inte göra fel.

Tack!

/Mattias
Användarvisningsbild
av V40sport
#619438
Har inte provat det, men kollade lite snabbt och hittade den här guiden.
Lova att du återkommer med rapport på hur det blev.

"Ett vinylmedel för utvändiga plastdetaljer såsom kofångare, lister, m.m. Mycket god hållbarhet som står emot tvätt efter tvätt. Helt silikonfri
Innehållet räcker till en behandling på en medelstor personbil.
100ml
Så här gör man:
Lägg Concept Vista på en svamp eller trasa, lägg ett tunt lager på alla plastdelar som är matta, se till att det inte kommer på lack, i så fall ta bort det med en torr trasa. Upprepa behandlingen vid behov."


http://shop.bollnasbilvard.se/default.aspx
av VovlovT4
#619455
V40sport skrev:Har inte provat det, men kollade lite snabbt och hittade den här guiden.
Lova att du återkommer med rapport på hur det blev.

"Ett vinylmedel för utvändiga plastdetaljer såsom kofångare, lister, m.m. Mycket god hållbarhet som står emot tvätt efter tvätt. Helt silikonfri
Innehållet räcker till en behandling på en medelstor personbil.
100ml
Så här gör man:
Lägg Concept Vista på en svamp eller trasa, lägg ett tunt lager på alla plastdelar som är matta, se till att det inte kommer på lack, i så fall ta bort det med en torr trasa. Upprepa behandlingen vid behov."


http://shop.bollnasbilvard.se/default.aspx
Ah, Tack för det :) Jag lovar :) Skickar upp lite bilder när jag kommer ner. Står även att man inte bör få det på händerna så skall inhandla lite latex handskar innan jag börjar "Operation: Nya lister" :)
matzen10 skrev:Så det behövs inget gnuggande? Bara en rejält rengjord yta före?
Som jag har fattat så ska det inte behövas. Men jag tar en testrunda och informerar om det behövs gnuggas eller ej :)
av VovlovT4
#619501
Tomas88 skrev:Behövs inget gnuggande. Är bara att först se till att listerna är rena och torra. Mycket bra medel enl mig.
Flyttar till Bilvård.
Kanon! Längtar att få testa :)
av VovlovT4
#620009
Var ner till garaget en snabbis och la på ett lager Concept Vista efter en skrubbning utav listerna. Gick ner efter ca 1 timme och tog bilder.

Slänger upp en före och efter bild på hur det vart. Blir ju uppenbarligen ett par omgångar till som ni ser på bilderna men listen blev ju lite mörkare iaf :) Jag ber även om ursäkt för bilderna som inte är "top notch".

Ursäkta den smutsiga torslanda-traktorn men det blir väl så när den stått sen i höstas :P Lite lagom dammig :)

Bild
av VovlovT4
#620789
Var ner till garaget idag igen för ytterligare en behandling på "läppen" och tog även en omgång på den övre listen på frontspoilern.

Som ni ser på bilden så vart det ju jävligt bra på den övre. Flammorna försvann. Men den undre börjar jag bli lite skeptiskt till om det kommer att fungera eller inte. Den var ju jävligt solblekt ifrån början, och visst är den mörkare nu efter behandling, men om ni tittar noga på bilden ser ni att det är två "streck" till vänster och i mitten är det ett ganska så stort parti med grått. Ni som använt detta tidigare, har detta löst sig med mer medel?

Förövrigt nöjd med resultatet på den övre listen :) Flammorna är borta vilket är helt fantastiskt :)

Tacksam för svar, som vanligt! :)

Bild
Service Peugeot 107 2007

Sicken tur att jag blev färdig med häck[…]

Tips få ut ABS givaren fram

Antar att du läst ut felkoder, vad säger[…]

Är extremt trångt med icn på plat[…]

Detta låter precis som en V50 jag felsö[…]