White skrev:Det är väl generellt så att "man får vad man betalar för", sedan spelar det ingen roll om det är Biltemas produkt eller någon annans. Min erfarenhet är att OFTAST är billig lika med sämre kvatitè, men inte alltid.
Kan du bara specificera likvärdiga produkter där du vet tillverkningspriset för jämförelse samt att du kan berätta vad som skiljer sakerna emellan i material och utförande som gör den ena sämre än den andra så får vi veta?
Att jämföra vad nåt kostar i kundledet är ett mått på vadsomhelst man önskar, men inte kvalitet..
Så generellt är det vad folk TROR.. att högt pris= hög kvalitet, inte hur det faktiskt står till.
Du får gärna berätta för mej hur jag ska tolka det jag nyss var ut för i verkstan? Pris kontra kvalitet sett ur din synvinkel?
Bosch hålsågar. Kalaspris, en smart ide, fin förpackning (allt är pinpack) flaschigt lackade hålsågar med vitt och rött. Sågen kostade 95 spänn hållare med borr 240 spänn.
Jag körde den i knappt 3 minuter innan jag insåg att det faktiskt inte går att såga ett hål där man tänkt såga det. Hela systemet glappar såpass att du sätter borret i körnslaget. Borrar och så kan hålsågen hamna varsomhelst inom 4mm i periferin. Borret kan glappa 2mm i sin hållare mätt längst ut och hålsågen kan även den glappa lika mycket mätt längst ut. Det var den första och sista gången jag överhuvudtaget använde det systemet. Iden är fortfarande smart, utförandet är sämre än uselt.
Nyss lånade jag av grannen en motsvarande sak med gängad hållare till sågen istället för med klicksystem. Den pekar jag rakt i körnslaget, inga vibrationer, inget som pekar åt helsike. Ingen vacker pinpack och ingen reklam. Han hade gett 190 spänn.. Det är en variant jag har sen tidigare dock i egna mindre dimensioner.
Summa summarum, det vackra kostade 335 spänn och är oanvändbart om man har för avsikt att försöka göra ett hål med bättre precision än 4-5 mm ifrån avsett centrum. Systemet kastar såpass att det är otäckt på grund av allt glapp. Det frestar centrumborret såpass att dess hål blir ovalt. Men vad kan man förvänta sej om borret glappar åt ena hållet och sågen åt andra i värsta fall.
Det fula kostade 190 spänn, gjorde sitt jobb kalas och allt är så centrerat det kan vara.
Ska jag tolka det som att den fina pinpacken och lacken är gratis och att systemet är så genomtänkt att bara jag inte lyckades använda det med tanke på priset ändå?
Eller ska jag tolka det som att en billig pinal utan glitter och reklam faktiskt gjorde jobbet bättre och att pengarna jag betalat extra för det andra skräpet inte gått till kvalitet, utan till billigt skräp med fin monter och reklam. Att jag betalt för ett märke bara utan att få nåt extra för pengarna.
Ja en sak är säker, bosch skiten åker tillbaka till affären imorrn så kan dom utröna varför dom sålde på mej skiten när den är oanvändbar.