Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Skoogarn
#611698
Fick en 2:a på besiktningen igår. det gäller Abs som bara fungerar till och från på bilen. när bilen är kall fungerar oftast allt som det ska, när man sedan stannar och startar igen börjar abs-lampan lysa efter en stund (ca 1 minut, ibland längre) och abs är ur funktion. den tänds och släcks som vanligt vid start dock.

Har fått ut dessa felkoder:

4-4-4
3-1-1
3-1-2
3-2-1
1-4-2
1-2-1
1-2-4

Hur är detta möjligt? bägge givarna fram, givare höger bak. ingen ström till hydraulmodulator (vad nu det är?) samt trasig bromsljuskontakt (bromsljusen funkar).
Kan det vara ABS-Styrenheten som spökar eller måste jag verkligen byta allt detta för att bli av med problemet? verkar ju galet.
Användarvisningsbild
av js1
#611719
Börja med att nolla koderna och se vilka som återkommer.
Sök i forumet efter ABS-problem. Vill minnas att det finns nån trådar som beskriver hur man ska löda om nån kall-lödningar i styrenheten som kanske spökar i ditt fall eftersom det verkar temperaturrelaterat.

Du har ingen cirkulation där med dieselvä[…]

Nästa elbil från Volvo?

Jag gillar den utvändiga designen, lite kombi[…]

..Letade efter det idag men måste gå[…]

Råd vid punktering

Hej. Noterade i morse att höger framdäck[…]