Volvo S60, S80, V70N (00-08), XC70 (00-08), XC90 (03-14) relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av VolvoV70D52005
#590234
Hallå, är lite ny på de här hoppas det här blir rätt ställe för tråden annars ursäkta. Jo jag har problem med mitt Halvljus på min V70 D5 (-05) Har läst andra trådar på detta forum men inget som verkar hjälpa så tänkte prova en egen tråd.

Jag konverterade om mitt halvljus till Xenon, funkade perfekt förutom att högra bara blinkade till i början och sedan slockna, fick starta om bilen 3 gånger sedan satt den igång, har haft så nu nån månad och nu helt plötsligt fungerar den inte, ingen blinkning som det blev i början utan tvärdöd. Vänstra fungerar fortfarande som den ska, har pratat med försäljare och ska få en ny ballast och lampa skickad. I och med att högra halvljuset var trasigt tänkte jag sätta dit en vanlig halogen så länge men nu funkar det inte.

Detta har jag kollar/byt ut:
- Säkringar
- Lampan
- spänningen där den ligger på 6 / 12 ??:-/
- erosion på lampsockel
- styrenhet till båda halvljus (Vridknappen)

Hittar inget ljusrelä till halvljuset, har kollar efter klickningar i alla skrymflen och vrår samtidigt som jag växlat mellan halvljus och parkeringsljus.

Nån som har erfarenhet om detta får gärna hjälpa mig, inge sugen på verkstan :(
av sassev70n
#593252
hallå. har exakt en lika bil som dig med samma problem har kollat allt de där du kollat men jag blir inge klockare av de. ändå skillnaden mellan våra är att de är vänster för mig. kommit på nånting på din? mvh :)
Användarvisningsbild
av ER
#593275
Standardfrågan: Är det canbus sats?
Användarvisningsbild
av kebabpizza
#593276
Det är nog inte meningen att man ska konvertera halvljuset till xenon... Köp en bil som har xenon från början istället, som har automatisk nivåreglering och strålkastare anpassade just till det. Anledningen att jag skriver så här är att jag (och många andra) är förbannat irriterade på alla med tattar-xenon som lyser hej vilt och bländar mötande trafik.
Användarvisningsbild
av ER
#593283
kebabpizza skrev:Det är nog inte meningen att man ska konvertera halvljuset till xenon... Köp en bil som har xenon från början istället, som har automatisk nivåreglering och strålkastare anpassade just till det. Anledningen att jag skriver så här är att jag (och många andra) är förbannat irriterade på alla med tattar-xenon som lyser hej vilt och bländar mötande trafik.
Gör man det rätt är det ingen fara( DVS originalstrålisar avsedda för xenon, gyro eller givare som automatiskt justerar ljushöjden vid nerlast samt rengöring av lyktorna. Om SBP säger bu eller bä är ju inte det viktiga här utan att det är korrekt gjort med rätt delar avsedda för uppgiften så funktionen är rätt.
Halogen strålisar skall man inte annat än helljuset konvertera på oavsett om mna själv anser det bländar eller ej. Ser allt för många 240,740,940,850 med 6000k++ på vägarna och värstingarna inser inte att 55w inte skall användas i halvljuset.
Men som grundregel kan ju sägas att finns inte bilmodellen med xenon(så det finns delar att använda sig av) så skall man inte konvertera och det är inget att diskutera.
av Crawlix
#593297
som "ER" skrev.. Har du beställt xenonkonvertering med canbus? För det är det man ska ha på dessa bilar :)
Användarvisningsbild
av ER
#593325
Vad är kasst? Med fulkonvertering blir det ju inte bättre ljus då du skall ställa ner dom markant för att ens vara i samma land med ljusbilden, helst ha dom helt släckta då du aldrig får godkänd ljusbild.
Hade du köpt rätt grejor, dvs originalstrålisar med xenon avsedda för xenon hade det blivit bra och godkänd ljusbild.
av kamilenski
#594071
Troligen får ni köpa nya CEM noduler. Det duger inte mee vanliga Canbus SATSER !!!
Det ska vara speciell chipset i dessa!!!

Läs mina tidigare inlägg

http://jagrullar.se/forum/viewtopic.php ... ic#p492120

Mao. Vill man inte bränna CEM modulen, bör ASIC chipset till CANBUS övervakningen användas.

Vacuumsugning kan ju bli något kanske. G&aum[…]

Toppen ska efterdras kall, 50 - 100 mil om jag kom[…]

Volvo car UX

4.2. 13 e absolut inte viktigt för dig. Men f[…]

Motorvärmare

skriv in regnummer eller t.ex. ring in till Bilia […]