I denna avdelning finns allt som har med motorarbeten och trimning att göra, vare sig de är enkla eller avancerade. Glöm INTE att skriva vad det gäller för bil, årsmodell samt motorbeteckning!

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av Bosa
#583652
Tänkte jag skulle testa att uppgradera min 140-hästare men har lite beslutsångest. Var inne på BSR från början men så såg jag att även RICA har till min gamla hög.

Så här ser det ut med effekten för original, BSR och RICA:

Hk
Original: Enligt BSR 147HK, enligt RICA 140HK @ 5000 rpm
BSR: 188HK
RICA: 170HK @ 6050 rpm

Vrid
Original: Enligt BSR 210Nm, enligt RICA 220Nm @ 4000 rpm
BSR: 248Nm
RICA: 235Nm @ 4300 rpm

BSR's effektdiagram.
Bild

RICA's effektdiagram.
Bild

På pappret så verkar ju BSR vara ett bättre val men hur är det i praktiken månntro, är det verkligen en sån skillnad som det är på pappret. Eller är det bara olika sätt att mäta effekt på, statisk vs dynamisk?
Prismässigt så ligger BSR även där lite bättre till.
BSR inkl. PPC: 4900:-
RICA + i-Softloader: 5900:-
av agusta44
#585747
Tror nog inte du ska titta dig allt för blind på effektsiffrorna som du själv säger, då det många gånger är "lycko" hästar för att få sälja.
Kör på det du tycker känns bäst, ring och lyssna med dom som säljer produkten och försök billda dig en uppfattning om vilken firma du vill använda dig av.

Jag kan passa på att rekommendera Autotech, så får du lite mera att tänka på, :-)-)


//mvh
Polestar 5

Snygg och snabb bil, men jag tror Polestar kommer […]

V70 d5 2008 lastgaller

Har precis köpt en Volvo V70 från 2008 […]

Har beställt en ställbar klocka nu. Om j[…]

Finns vissa företag som sysslar med fjäd[…]