Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av robbaxxxx
#579068
Hej. Vad bör man lossa för att ta bort bagageluckan på en 850 kombi? Ser att det finns skruvar under panelen inuti bilen men det räcker med att släppa på de två skruvarna utanpå av torx men det känns som om det blir väldigt svårt att lirka ut kontakten till luckan genom det trånga hålet.. Eller?
Användarvisningsbild
av ketto
#579131
4 torxskruvar är de som ska lossas, sen stora kontakten på insidan som lirkas ut genom hålet, de går, men är tight!

Ett tips till, va 2 personer eller mer!
Användarvisningsbild
av robbaxxxx
#579209
Japp, jag har tagit loss den nu men jag fick fan i mig inte loss kontakten genom hålet föränn jag släppte på skruvarna inuti.

Luckan är inlämnad på lack och ja som du säger, jag ska nog försöka ordna 3 pers som hjälper mig, den är rätt så krånglig att få på plats och otymplig, vill ju inte repa den med ny lack..:P

Skickar bilder ang. dimljusen imorgon ketto!;)

Ur torpedväggen (eller brandväggen?) g&[…]

Inte idag men väl under den gångna helg[…]

Vissa rekommenderar att parkeringsbromsen ska akti[…]

Bara två viktiga detaljer om den videolä[…]