andreas_lofgren skrev:Fast onekligen klarar sig 99% av alla andra motorer än Volvos utan förhöjd tomgång. Många går på något högre varv när de är rejält kalla men Volvos femmor främst varvar ju upp mot 1500 varv och dessutom (men inte lika länge) även när de redan är varma.
Den officiella förklaringen från Volvos sida har varit att det behövs för att få fart på avgasreningen.
Nu beror det ju på vad vi pratar om för motorer. Det är stor skillnad på vilket insprutningssystem vi pratar om.
Men som kunder så brukar dom flesta inte förstå skillnaden utan drar alla över en kam, en turbo med Motronic och en SE med Fenix till exempel har inga likheter när det gäller möjligheten att bli varm i avgaserna. Det brukar sluta med bråk om att min gör så varför gör inte din så.
Och volvo har rätt, förutom den korta tiden (runt 5-30sek för en T5-94 på ca 1500rpm) för att se till så alla system är stabila så är det avgasreningen som gäller.
Den stora skillnaden är om bilen är försedd med turbo eller icketurbo med luftpumpssystem eller inte.
Normalt sett har man en katalysator med 3vägs rening. Men en bil med luftpump har 2 katalysatorer, en med 2 vägs rening och en med 3 vägs ihopbyggda.
En del har också dom dubbla katalysatorerna men utan att ha luftpumpen.
Iden med det förhöjda varvtalet förutom det som nämnts om oljetryck osv, är att på en turbo, se till så själva turbinen får fart, kall olja i turbon klibbar rätt så bra, bilen kommer inte att gå rent förräns turbinen går perfekt, den är ju med och styr inluften oavsett om turbon jobbar eller inte. Och turbos är ingen större ingenjörsteknik tyvärr, det är bara glidlager nämligen, glidlager som ligger i oljebad under uppstart, som står trycksatt under körningen sen.
Turbon får upp värmen ganska omgående på avgaserna på grund av sin konstruktion. Turbomotorn blir varm fort, eftersom systemet styrs av massmätare och tempsensor samt avgasregleras direkt, efter 180 sekunder så går katalysatorn igång mycket fort utan hjälp. Den har 3vägs katalysator endast.
Fenix systemet har ingen som helst egenmätning på luftflödet in i motorn, den styrs med mapsensor vid kallstart i kombination med motortempgivaren. Den smackar igång och går på mappning enbart baserat på värdet ifrån givare. Den uppfyllde inte avgasreglerna nåt vidare under varmkörning på tidigare modeller och fick då en luftpump och den andra katalysatorn jag pratar om. Den sitter som förkatalysator och tänds vid drygt 300grader . Avgaserna är för feta vid varmkörningen och får hjälp av luftpumpen för att komma upp i en syrenivå där förkissen kan tända. När den tänt så är avgaserna drygt 800 grader varma ut ifrån den och rakt in i kisse 2 som är 3vägs. Den värms upp mycket snabbt, men den renar inget. När pumpen stannat återställs tomgångsvarvtalet och förkissen kan inget rena då det är fel avgasblandning för den. Det passerar opåverkat in i 3vägs kissen som gör sitt jobb korrekt istället. Lambdasonden styr styrsystemet drygt 180 sekunder efter det att pumpen stannat.
Sen finns det några få GLT modeller som har dubbla kissarna men ingen pump. Varför vet jag inte, dom har förhöjt tomgångsvarvtal med varierande tid. Allt mellan 15 sekunder och 1,5 minuter.
Sen har nyare modeller en variant av samma system, men alla har samma krav. Snabb uppvärmning, vilket bara kan fås efter förhöjt varvtal.
Tiden på 180 sekunder har bland annat med mängden fukt i systemet att göra och en del andra parametrar som gör att lambdasonden får massor med stryk om den värms upp och reglerar tidigare.