Volvo S60N (11-17) V60, XC60 (09-17) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av svpett
#552014
sixpackbud skrev:Någon som har lagt in POI för fartkameror och kan föreslå lämpligt ställe att ladda ner dessa.

http://www.volvoforums.org.uk/showthread.php?t=79061
Heisann
Du finner noe av dette her: http://www.jagrullar.se/forum/viewtopic ... 70&t=69059, jeg har installert speedcams for hele Europa ink alle i Sverige og etter 4500 km i Europa i sommer så var jeg veldig glad for at jeg hadde gjort dette. Det er mange speedcamsi Tyskland og Østerrike...:-))

MVH
Svein-Egil
Användarvisningsbild
av MartinS
#555774
Det fungerar bara om man har en 2011 eller nyare antar jag? Min gamla DVD baserade rti från 2009 lär väl inte kunna visa fartkameror eller?

/MArtin
av Steff 99
#555786
Den gamla RTI:n visade fartkamror och gav även en signal.
Men Sensus gör det inte , en jättemiss tycker jag, jag har kontaktat Volvo om detta men de undviker kategoriskt att svara , trots ett flertal löften om att höra av sig.
av improwise
#555832
Steff 99 skrev:Den gamla RTI:n visade fartkamror och gav även en signal.
Men Sensus gör det inte , en jättemiss tycker jag, jag har kontaktat Volvo om detta men de undviker kategoriskt att svara , trots ett flertal löften om att höra av sig.
Menar du att den inte ger någon signal eller att den överhuvudtaget inte stödjer fartkameror? Som jag förstått det är det lite lagstiftning kring just fartkameror, eller snarare då kring att varna för dem, och att det iaf i vissa länder tom är olagligt (vilket man kan ha en viss förståelse för beroende på syftet med fartkamerorna, vill man fälla eller förhindra)
av Steff 99
#555879
Tydligen skall den nya uppdateringen av kartmaterialet inkl programvara till Sensus som skall komma i höst stödja fartkamror, men med den första programvaran för Sensus går det inte att lägga in POI när det gäller fartkameror.
Användarvisningsbild
av apersson850
#556069
Den version av Sensus som jag har, i en XC70 2012, stödjer att man lägger in egna punkter, så kallade myPOI. Det går bra att lägga in en fil med kamerapositioner och få ett pling-plong när man närmar sig en. Däremot fungerar inte inläsningen av ikoner till punkterna i min version (993), men det ska finnas nyare versioner där detta fungerar. Vi försökte uppdatera min på Volvo, men den dan fick de inte in någon uppdatering, av okänd anledning. Så jag valde den symbol som redan finns i navigatorn och som är ett utropstecken på gul bakgrund. I mina vanliga Garmin har jag annars en ikon som ser ut som vägmärket i Sverige. Jag gjorde en sån ikon för några år sedan, och skänkte den till några som tillhandahöll kamerafiler, och nu har jag sett att min ikon finns med nästan överallt.

Men in i bilen vill den inte.
av kyzen
#563830
Jag har version 997 i min, man ser fortfarande inte ikonerna när man laddar in poi. Men lägger man med en bild till den poi fil man laddar in. 22X22 .bmp med samma namn som filen och sedan väljer den översta svarta ikonen i listan då kommer den egna ikonen med :p
av xins
#563833
Laddar ni alla ner POI filen ifrån länken på denna sidan?

Är det någon som har version´er på senaste "sensus", rti, bluetooth o allt annat som kan uppdateras och kontrolleras via sensus? Har sett det här någonstans tidigare men helt omöjligt att hitta något nu när man behöver det.

Gäller V60
Användarvisningsbild
av apersson850
#563951
Nä, jag tog en fil från annat håll (minns inte vad sidan heter nu), där det finns kamerafiler i olika format, bland annat GPX.

@fjohan82 , Tjo Har du art.nr till skruvar och[…]

Yes det ingick på vparts! Dock ej lås

Går startspärren i så kommer den […]

Tror nog att det var cordsläpp på n&a[…]