Volvo S60N (11-17) V60, XC60 (09-17) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Thebobboy
#549743
Hej!

Har under längre tid kollat och velat ha en XC70 nu när familjen utökas med ännu ett barn. Har redan en 3-åring och till hösten landar nykomlingen. Har kollat runt på en massa XC70 både begagnade och helt nya..helst MY10 och framåt.

Dock har jag nu fått ögonen lite på XC60, eller rättare sagt rejält. Jag har testat bilen och man sitter alldeles perfekt i den. Dock är jag fundersam över den gällande familjebiten. Vilken bil är att föredra till en familj med två småbarn? Utifrån måtten i speccen så är bagageutrymmet lite mindre men är det såpass så att man borde välja en XC70 pga ex barnvagn och allt annat som kommer med resor etc. Just nu står det mellan en XC70 D3 FWD my11 el 12 och en XC60 2,4 D FWD my10.

Någon som har erfarenhet utifrån båda biltyperna och är i min "sits" som skulle vilja ge lite råd?
Självklart är alla andra även välkomna med tips och idéer :D ?:-/
Användarvisningsbild
av apersson850
#549767
Glöm inte bort vanliga V70. Ska du hålla dig på vägen finns det knappast några fördelar med XC70 i framhjulsdrivet utförande. Lastutrymmet är detsamma, men luftmotståndet och därmed drivmedelsförbrukningen är lägre med en V70.

Själv kör jag XC70 D5 AWD, men jag behöver ibland både lastutrymmet, framkomligheten och dragförmågan. Däremot har jag inga små barn längre.
Användarvisningsbild
av kave
#549799
Själv försöker jag övertyga mig själv om att en XC60 är lika bra som XC70 som jag haft i tre år. Dessvärre är den sämre på allt mätbart, dvs prestanda, lastutrymme etc.
Vissa tycker en XC60 ser bättre ut etc, andra tycker den är trevligare att köra. Fakta är att bilen är längre och lägre, så enligt naturlagarna torde den vara bättre på vägen också.
Fakta är att en XC70 är större i bagageutrymmet. När vi åker iväg med en treåring och en ettåring så har vi packat upp till taket i bagageutrymmet.
Med XC60 hade vi fått lämna dubbelvagnen hemma.
Jag har provat FWD bilen på bana och den känns klart smidigare när det svänger än AWD.
av XC60
#549824
Kör en XC60 sedan 2,5 år och är otroligt nöjd, så nöjd att jag troligen byter till en ny XC60 om ett halvår. Jag har dock slängt en öga på XC70 också som alternativ då den ska vara större i bagaget så jag står lite grann i samma situation. Dock kan jag säga att en barnvagn av populär modell går in på längden även i XC60:n så att halva bagaget är ledigt.
av mojja
#549857
Stig oxå innför Sanna beslut i vintras när det var dags att beställa nytt och förnuftet sa xc70,mb e-klass, BMW f11 kombi men hjärtat skrek hela tiden efter en xc60. Dom mb,och BMW alternativena son kändes aktuella kändes alldelles för dyra för min plånbok trots att xc60n hamnade på 500 k brutto.
av erikx
#549920
Jag har precis bytt in en V70 MY10, och har idag en XC60. Visst är bagageutrymmet betyligt kortare fram till bakre ryggstödet i XC60. Men jag tycker att det kompenseras av höjden för det mesta i XC60:n. Även uppbyggnaden av bagageutrymmet i XC60:n känns bättre på något vis, mera fyrkantigt, vilket gör att jag praktiskt inte förlorar så mycket lastutrymme, som jag ser det.

Erik X
Användarvisningsbild
av SilverJ
#550028
Jag håller med om att XC60 både är trevligare att se på och en "modernare" bil.
Rent säkerhetsmässigt är jag anti att packa grejjor hela vägen upp till taket, med eller utan säkerhetsnät. Så ur den synvinkeln gissar jag att XC70 vinner.
Användarvisningsbild
av Gurra82
#550109
Kan inte hjälpa det, xc60 är riktigt snygg, men föredrar xc70

IMG_8296.jpeg IMG_8295.jpeg IMG_8294.jpeg

Det skulle jag säga går, även om d[…]

Volvo V70n 2006a gäller det. Märkte att[…]

Varningen om åldrat bränsle kommer n&[…]