NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av lilledanne
#54012
Hej !

Någon som har bra erfarenhet av nån som lägger på solfilm i Göteborgsområdet . Ett bra pris skulle ju inte skada heller....:)
Användarvisningsbild
av sinus
#54469
http://www.solfilmsmontage.se

tar detta pris för min V40, kan finnas lite prisskillnand beroend på bil, men iaf lite riktpriser.

Pris Volvo V40 :
5 rutor 2.500 kr + moms. ~3125 ink. moms
7 rutor 3.200 kr + moms.

Trevliga killar att ha o göra med iaf, sen kanske man tycker det är lite dyrt men jag hitta ingen billigare i GBG nästa pris va på 3700 ink. moms...så om du hittar ngn billigare får du gärna posta det här eller i bilvårdsdelen
Senast redigerad av 1 sinus, redigerad totalt 0 gånger.
Användarvisningsbild
av sinus
#54474
De har med en V50 bland sina bilder där de gjort en toning med två olika nyanser om du har lust o kika lite o få inspiration till ngt oxå. Personligen föredrar jag att ha samma på alla bakrutor. Är nu däremot sugen att lägga ljusaste filmen på framrutorna o hoppas på att ingen blir sur för det. Men har man en ny bil som de flesta här kan man ju slippa de första åren från att ngn på bilprovning ska gnälla.
av NickeT5
#54608
Här är ett annat allternativ: http://www.solskyddsfilm.se

Gå under namnet Antec.

Ring till Fredrik och hör pris.031 - 28 57 84 eller 0705 - 91 27 92

Han är jätte duktig gör alla tjänstebilar för Volvo Personvagnar AB.
Bekö bil, Peugout mm. anlitar han också.

Det ligger i Sisjön.

Han har gjort min : http://www.garaget.org/?car=25140


//Nicke
av lilledanne
#54642
Hur mycket betalde du ? Och framförallt vilken mörkhetsgrad valde du på filmen och vad fick dig att välja just den ?
av NickeT5
#55049
Jag har låtit Fredrik tona alla mina bilar jag haft. För det blir alltid kanon och han har garanti.

Jag har näst mörkaste på bakrutan och stegar mig fram till näst ljusaste på framrutan. Jag tycker det blir snyggast så.

Ring Fredrik och åk å besök han så visar han dig de olika mörkhetsgraderna. Be han visa dig hans egna bil så ser du skillnaderna
tydligare och bättre.

Priset är ca 3500kr för alla ruterna 7st.
För 5st från ca 2800kr

//Nicke
Användarvisningsbild
av hemglass
#55481

Be någon annan chippa istället åt[…]

Vid topplocksbyte/renovering så ingår […]

Xc90 T8 My22 vs My23

Jag gått från sensus i vår tidig[…]

Har du ont om gas så kan du få ett vin[…]