- ons 08 jun 2011, 11:45
#536551
Om man jämför däckmönstren är de rätt så lika framhjulen, så det är nog sommardäck fast det står M+S
Moderator: Moderatorer
dr303 skrev:Om man jämför däckmönstren är de rätt så lika framhjulen, så det är nog sommardäck fast det står M+SDet spelar ingen roll att det är felskrivet, står det M+S så är det olagligt.
Moody skrev:Tveksamt om det är olagligt. I paragrafen du hänvisar till ovan står det bara att man inte ska blanda sommar- och vinterdäck. Däck med M+S-märkning behöver ju inte nödvändigtvis vara vinterdäck.
VolvoB20 skrev:HiFly är inget vinterdäck för då skulle det funnits med på STROs lista på vinterdäck
http://www.stro.se/winter/vinter091001.pdf
dr303 skrev:Om man jämför däckmönstren är de rätt så lika framhjulen, så det är nog sommardäck fast det står M+SMönstret är ju bara en faktor, hur kan du veta vilken gummiblandning det är i däcken?
Variosboy skrev:Inga plingplong ling long ching chong eller vad dom nu kan tänkas heta!Inga Kina däck på en svensk Volvo.... ops... Volvo är ju en Kina-bil numera så den kanske ska ha Kina däck med ..... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Antar att du har elektriskt gasspjäll, kolla […]