Volvo S60N (11-17) V60, XC60 (09-17) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#534351
Hej,
Borde kanske ha postat detta i Stereo-forumet istället, men tror att det här forumet är bättre bevakat...

Undrar om någon som är duktig på ljud kan tipsa om vilken equalizer-inställning jag bör ha i min S60 för att utnyttja systemet så bra som möjligt. Jag spelar mycket klassisk och akustisk/vokal musik så jag vill inte ha någon överdriven bas utan ett rent och naturligt ljud. Är inte helt nöjd med ljudet just nu. Hade en V50 MY07 tidigare med Performance-paketet och jag hör ingen dramatisk förbättring. Skall kanske tillägga att jag ofta kör Spotify streamat över blåtand. Är det förkastligt ur ljudkvalitetssynpunkt? Inser att jag kanske borde skaffa någon sorts referens-CD för att ställa in systemet, men jag är tämligen rudis på detta så jag hoppas på tips från någon ljudexpert på forumet.

En relaterad fråga om ljudisoleringen i bilen. Jag skippade, på inrådan, av min säljare, laminerade rutor då han påstod att ljudisoleringen i nya S60 var så bra redan utan laminerade rutor att jag inte skulle höra någon skillnad. Stämmer detta verkligen? Jag tycker att vägljudet är ganska störande. Kör med Volvos standard 17" Njord-fälgar.

Hälsningar,
Ulf
#534397
Laminerat är laminerat. Och sedan är inte volvo världskända för sin upplevda kvalitet:(
#534426
Det roliga med laminerat är att jag trodde att det mer eller mindre var en genomskinlig solfilm vilket det inte är. Det är i stort sett dubbla rutor så den blir dryga 5mm tjock.
Ska ta ett kort för alla som funderar på att ta tillvalet så slipper de fundera två gånger. En superuppgradering enligt mig :)
#534447
Laminerade är gudomligt. 110 km/h och det känns som att man kör 50.

/ Jacob
#534509
Jag kan ju passa på att ge några generella tips om ljudfrågan också.

* Spotify har i princip tillräcklig ljudkvalitet för att inte vara en flaskhals, särskilt om du aktiverat "High quality" i inställningarna (då får du 320kbit/s OGG istället för 160).

* Ett problem verkar vara att huvudenhetens D/A-omvandlare inte är av nån lysande bra kvalitet vilket gör att man kan få en klar och tydlig förbättring av musiken genom att använda den analoga AUX-ingången. Jag kan varmt rekommendera Sansa Clip, en liten och extremt välljudande mp3-spelare som även klarar FLAC (förlustfritt ljudformat). Då blir det ingen spotify tyvärr, men du får avsevärt mycket mer musikalitet än via CD/USB/iPod/Bluetooth.

* Samtliga Volvos stereosystem verkar ha ett gemensamt problem - för mycket bas. Testa att dämpa den (precis som XC90_Executive tipsade). Testa att justera de andra frekvensbanden på samma sätt tills du upplever att det låter naturligt och bekvämt för öronen.

* Testa att justera Fader så att det mesta/allt av ljudet kommer i framhögtalarna som har bäst kvalitet. "Ingen kedja är starkare än dess svagaste länk" - gäller i högsta grad med stereoutrustning.

* Om HP-systemet har Ljudprofiler rekommenderar jag att du aktiverar "Förarsäte".

/ Jacob
#534723
Tack för infon Jacob! Tycker det låter lite märkligt om Volvo har snålat in på audiosystemet i HP så att D/A-omvandlaren håller sämre kvalitet än den som sitter i en portabel musikspelare för 300-400 kronor. Det skulle vara intressant att göra ett test med exakt samma källfil (finge väl bli en mp3:a med högsta kvalitet) som man först spelar upp via bilens USB-interface och sen från en bra musikspelare via AUX. Om din teori stämmer så skulle alltså ljudet bli bättre via AUX. När jag får tid skall jag testa detta.

Kanske slår till på en Sansa Clip som du tipsade om. Det är ju inga jättepengar och det skulle vara kul att testa om det låter något bättre när man spelar upp FLAC-filer. Hur ställer du in equalizern i bilen respektive Sansa Clip:en? Bör man ställa bilens Eq i neutral-läge och bara leka med Sansa Clip:en tror du?
#534756
ulf_gbg skrev:Tack för infon Jacob! Tycker det låter lite märkligt om Volvo har snålat in på audiosystemet i HP så att D/A-omvandlaren håller sämre kvalitet än den som sitter i en portabel musikspelare för 300-400 kronor. Det skulle vara intressant att göra ett test med exakt samma källfil (finge väl bli en mp3:a med högsta kvalitet) som man först spelar upp via bilens USB-interface och sen från en bra musikspelare via AUX. Om din teori stämmer så skulle alltså ljudet bli bättre via AUX. När jag får tid skall jag testa detta.

Kanske slår till på en Sansa Clip som du tipsade om. Det är ju inga jättepengar och det skulle vara kul att testa om det låter något bättre när man spelar upp FLAC-filer. Hur ställer du in equalizern i bilen respektive Sansa Clip:en? Bör man ställa bilens Eq i neutral-läge och bara leka med Sansa Clip:en tror du?
Observera följande:

När jag säger att Sansa Clip låter bättre menar jag att det blir mer känsla i musiken, bättre flyt, svängigare, man diggar låtarna mer och det låter mer naturligt (mindre hårt och loudnessaktigt). CD/USB/Bluetooth/iPod låter alla "renare" och "piffigare". Jag är övertygad om att många kommer tycka att AUX låter sämre rent ljudmässigt. Det beror på att AUX-ingångens kvalitet är tveksam och det brusar betydligt mer där. Men det blir mycket roligare att lyssna på musik via AUX tack vare att t.ex. Sansa Clip är en mycket bättre signalkälla. Jag har även testat en iPhone via AUX och det var inte bättre än Bluetooth/CD.

Mina EQ-inställningar på Premium Sound är justerade för att få ett så naturligt och ofärgat ljud som möjligt. Det är främst basen och diskanten som är överdriven på mitt system och måste dämpas ordentligt.

Jag kör också fader på enbart framhögtalarna som håller bäst kvalitet (trevägare). Subben av.

/ Jacob

Kan vilken verkstad som helst byta tändningsl[…]

Vad är det för del på sista bilden[…]

https://www2.bilia.se/biltillbehor/teknik-och-bild[…]

Ja Vparts har generellt bra grejer. Jag kör […]