Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av nightrunner
#533407
har kollat igenom allt nu och de sitter som de ska och ingen trasig slang,,

blir till att prova å justera WG och se va som händer,,
av nightrunner
#533563
nä,, nu har jag läst lite och de finns nått som heter grundladdtryck,, de ska ligga på ca 0,4
och de ställer man på WG stången med urkopplad MV,

bilen är chippad så alltså bestämmer chippet tillsammans med styrboxen hur mycke turbon ska ladda genom att skicka ut signaler till MV ? e de rätt???

sen e de lite ostadigt ladd oxå,, förut laddade den upp till 1,4 för att sjunka till 1,2 nu laddar den ca 0,9 och sjunker till 0,7, men ibland så laddar den som den gjorde innan,, de måste ju tyda på dålig MV eller dålig WG ???
Användarvisningsbild
av Marlboroman
#533584
nightrunner skrev:bilen är chippad så alltså bestämmer chippet tillsammans med styrboxen hur mycke turbon ska ladda genom att skicka ut signaler till MV ? e de rätt???
Ja.
nightrunner skrev:sen e de lite ostadigt ladd oxå,, förut laddade den upp till 1,4 för att sjunka till 1,2 nu laddar den ca 0,9 och sjunker till 0,7, men ibland så laddar den som den gjorde innan,, de måste ju tyda på dålig MV eller dålig WG ???
Bland annat, men rimligen så är mv troligare felkälla än wg.
Bromsrör höger fram

Det blev nya rör, men hur jag än fö[…]

Kupevärme

Ett inte allt för ovanligt fel på ECC &[…]

Ecm 4438 och ECM 6710 (P1412).

Jag brukade alltid limma packningen på EGR-v[…]

..Sedan slirade den lite inne i stan på en[…]