Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av COCS
#532402
Hej

Jag har hittat en V70 -99 jag är intresserad av att köpa. Den är fin rent allmänt, men med ett problem:

När man kör i hastigheter under 70 km/h och bromsar, så känns inget konstigt. Kör man däremot över 100 km/h och bromsar, så pulserar det lite grand i bromspedalen.

Bilen är bes. i höstas u.a. och sedan dess har bilen bara gått ca 200-300 mil (kan jag se på protokollet). Ägaren säger att detta pulserande börjat nu på senare tid (han kör inte så mkt och vet inget om bilar).

Vad är detta tecken på?

Tilläggas kan att bilen gått 18.000 mil och han har haft bilen sedan år 2001 och låtit utföra alla servicar.
#532425
Om det inte är ABS som aktiveras så skulle jag börja med att kolla bromsar bak, om till exempel en av bromskolvarna har kärvat ihop. Enligt min ringa erfarenhet så är det oftast den inre kolven som slutar fungera så det fortfarande ser ut som att dom fungerar när man tittar genom fälgen.
#532494
Pulserande bromspedalen kan bara orsakas av att nån av bilens 4 skivor har tjockleks variationer.
Du trycker ut kolvarna mot skivorna när du bromsar, & när du når en tjockare del på en av skivorna så trycker skian tillbaka bromspedalen.

Om det är en av skivorna fram så får denna rörelse oftast ratten att skaka.

Tjockleksvariation kan bero på sliten skiva, rost på skivan, eller skevt nav som skivan är monterad på (i sällsynta falla även skeva fälgar)
#532656
OK, bra tips & tack!

Min egna gissning var dålig (eller rostig) / skev / sprucken bromsskiva, troligtvis fram, men jag ville få en annans åsikt oxå och det har jag fått.

Jag kan ju tyvärr inte skruva isär hans bil innan jag köpt den, men jag får väl chansa på att det är detta problem.

Om ngn annan har en åsikt, så skriv gärna, tack!

..Sedan slirade den lite inne i stan på en[…]

Värmare XC60 22-

Jag förstår nog inte, trots att ha surr[…]

Byta startmotor V90 T4 2019

Jag menar att den ibland bar sig åt som om b[…]

Har du provat bygla förbi bränslepumprel[…]