Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av Alfredo
#524730
StefanT5 skrev:De två slangarna som sitter uppe på oljefällan, en går till insug före turbon och en går upp och in i toppen.
Är det viktigt att de sitter på rätt ställe på oljefällan?
Tog isär idag och upptäckte att enligt den ritningen som ja fick av volvo så är de 2 slangarna växlade för mig och hoppas att det kan ha en förklaring varför den har tagit olja, var nämligen inte tätt utan jättefint runt vevhusventilatione förutom att de slangarna satt fel.
Gjorde ju ett motorbyte förra året och en kompis montera ihop det och de slangarna har nog hamnat fel då.
Verkstan där Jag lät göra samma jobb som du gör nu lossade den slangen som går upp till toppen, körde in med tryckluft där och startade motorn en stund. Detta trots att Jag beställt Rengöring, orkade inte börja bråka men kände Mig besviken!
Användarvisningsbild
av gnestakalle
#524881
Ja det värsta är ju att man får ner massa skit i tråget om deras tillvägagångssätt har någon verkan.

Mvh GK
Värde på på min V60

Tack. Då satsar jag på att sälja.

Med det jag skriver ’’felaktig tvä[…]

Bensinpriser v2

40-50 kr Då kommer vi nog få se stora […]

Det går helt fint att koppla bort batteriet […]