Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#522004
Får inte den bakre vänstra dörrens röda varningslampa att lysa, har mätt från stiften och får 12 volt, även lamporna jag har testat med har varit hela. Har tom bytt från höger baksidas lampa och "plasthållare" med stift som funkar, men inte på den vänstra sidan? Vad är det som är fel?
#522049
Smorde alla kontakter och fick då igång lampan, satte tillbaks allting och de funkade fortfarande, men när jag stängde dörren och öppnade igen så ville den inte funka igen. Gjorde om samma procedur men med samma fenomen. Ringde till Bilia och de snackade om att brytaren var trasig, och de värsta av allt brytaren sitter i låsenheten, då blir man tvungen att byta hela låskistan. Varför inte sätta en liten brytare vid lampan istället så man slipper demontera dörrsidan? Istället måste man demontera dörrsidan och låsenheten och köpa en ny låsenhet för 1800 kr!
#522053
RIPMJ skrev:Smorde alla kontakter och fick då igång lampan, satte tillbaks allting och de funkade fortfarande, men när jag stängde dörren och öppnade igen så ville den inte funka igen. Gjorde om samma procedur men med samma fenomen. Ringde till Bilia och de snackade om att brytaren var trasig, och de värsta av allt brytaren sitter i låsenheten, då blir man tvungen att byta hela låskistan. Varför inte sätta en liten brytare vid lampan istället så man slipper demontera dörrsidan? Istället måste man demontera dörrsidan och låsenheten och köpa en ny låsenhet för 1800 kr!
Vet ju inte hur det ser ut, men det kanske går att laga brytaren i låskistan?
#522100
Vet inte vilken bil du har men om du har larm så går det inte att larma bilen om brytaren i låset är paj. Alltså, blinkersen blinkar inte till när du låser bilen. Tycker det mer låter som kabelbrott i härvan mellan b-stolpe och dörren. Skulle det nu vara låset så kan du ju alltid kolla med skroten.
#522120
Då har du väl inte brytaren i låset, utan en tryckkontakt i B-stolpen?

Det går helt fint att koppla bort batteriet […]

Värde på på min V60

Precis som Lövet skrev. skroten? verkligen in[…]

Det spelar ingen roll för efter en resa till […]

Bensinpriser v2

jag tror på en dubbling härifrån,[…]