Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av flexi
#516571
fläkten går bara på högsta hastighet, någon som har haft samma problem?

Bilen är sjukt svår startad när bilen är varm det mesta är bytt på bilen....
en 855a -94 35 xxx mil
Användarvisningsbild
av taxi
#516579
Om du inte har steglös fläkt, dvs 1,2,3 och 4 så tror jag att dit fläktmotstånd har gått sönder. Sök här på forumet så hittar du nog allt du behöver veta.
Sen verkar motorn sakna nån givare, till exempel en kylvattentemp eller lufttemp-givare? Vet du hur du kollar felkoder? Om inte så läs högst upp på denna kategori.
av flexi
#517244
taxi skrev:Om du inte har steglös fläkt, dvs 1,2,3 och 4 så tror jag att dit fläktmotstånd har gått sönder. Sök här på forumet så hittar du nog allt du behöver veta.
Sen verkar motorn sakna nån givare, till exempel en kylvattentemp eller lufttemp-givare? Vet du hur du kollar felkoder? Om inte så läs högst upp på denna kategori.
för jag märkte det idag när jag startade faktiskt att kylfläkten gick igång på en gång, bilen var kall
av *pettson*
#517338
Håll isär kupefläkt och dess motstånd från kylfläkt på kylaren... Dom ersätter inte varandra och dom är inte utbytbara gentemot varann.
Startar kylfläkten direkt när tändningen slås på så är det dags att byta tempgivaren på termostathuset. Jag antar samtidigt att instrumentet inte visat nån vidare värme eller?
ELFEL från helvetet?

Efter att ha bytt bromsvätskan till kopplinge[…]

Volvo car UX

Lite snabbare centerdisplay, nästan så […]

Martins XC40 T4 AWD Inscription -22

Spännande och bra färg-kombo! A[…]

Bensinpriser v2

Över 23 nu för diesel. Tror ni vi komme[…]